Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Üreticiler, bakanlıklar, yerel yönetimler ve STK’lar güvenilir gıda için el ele verdi

GÜVENİLİR ÜRÜN PLATFORMU TARAFINDAN GIDA SEKTÖRÜNÜN İHTİYAÇLARINI BELİRLEMEK VE SEKTÖREL SORUNLARA İNOVATİF VE SÜRDÜRÜLEBİLİR ÇÖZÜMLER SUNMAK AMACIYLA DÜZENLENEN “2. GÜVENİLİR ÜRÜN ZİRVESİ” BU YIL 16 EKİM DÜNYA GIDA GÜNÜ’NDE, İSTANBUL FLORYA’DA GERÇEKLEŞTİ.

Bu haberin fotoğrafı yok

Güvenilir Ürün Platformu tarafından gıda sektörünün ihtiyaçlarını belirlemek ve sektörel sorunlara inovatif ve sürdürülebilir çözümler sunmak amacıyla düzenlenen “2. Güvenilir Ürün Zirvesi” bu yıl 16 Ekim Dünya Gıda Günü’nde, İstanbul Florya’da gerçekleşti. Zirve, deprem bölgesinden gelen 65 üreticiyi, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve sektörün önde gelen isimlerini bir araya getirerek güçlü bir iş birliğine ev sahipliği yaptı.

Açılış konuşmalarını İstanbul Valisi Davut Gül, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Sayın Ahmet Bağcı, Güvenilir Ürün Platformu Başkanı Celal Toprak ve Güvenilir Ürün Platformu Danışma Kurulu Başkanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı gerçekleştirdiği etkinliğe, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler de katıldı.

Feed the Future Ödülleri, kırsala ses olmak amacıyla düzenlendi

Güvenilir Ürün Zirvesi Genel Başkanı Celal Toprak, açılış konuşmasında gıdanın güvenilirliğinin her geçen gün daha da önemli hale geldiğini belirterek, “Deprem felaketi sonrası başlattığımız Üreten Yöre Üreten Türkiye projesi ile kırsaldaki üretimi gündeme getiriyoruz. Deprem bölgesinde üretimi artırarak güçlerimizi birleştiriyoruz” dedi.

BEE’O Propolis Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı ise, Güvenilir Ürün Platformu’nun halkı gıda konusunda doğru bilgiye yönlendirmeyi ve güvenilir ürün üretimini teşvik etmeyi amaçladığını vurgulayarak, toplumda güvenilir ürün bilincini oluşturmaya çalıştıklarını ifade etti. Depremden etkilenen üreticilere destek olmak amacıyla etkinlik temasının bu yıl, “el ele” olarak belirlendiğine dikkat çeken Samancı, ayrıca 108 değerli jüri üyesi tarafından değerlendirilen 364 başvurunun sonunda açıklanacak 52 ismin Feed the Future Ödül Töreni’nde ödüllerini alacağı müjdesini verdi. Gıda ve tarım sektöründe kırsala ses olmak amacıyla düzenlenen Feed the Future Ödülleri’nin her sene artarak devam etmesini diledi.

Tarıma değer katan kalemler ödüllendirildi

Açılış konuşmaları ardından Tarıma Değer Katan Kalemler Ödül Töreni’ne geçildi. Güvenilir Ürün Platformu İstişare Kurulu tarafından belirlenen 2 gazeteciye plaketlerini İSTİB Başkanı Ali Kopuz verdi. Gıda ve tarım konusunda kaleme aldıkları yazılarından ötürü Tarıma Değer Katan Kalemler ödülünü; Hürriyet Gazetesi Yazarı Yalçın Bayer ve Anadolu Ajansı’ndan Eda Topçu aldı.

Üreten Yöre Üreten Türkiye için güç birliği

Programın bir sonraki bölümünde “Üreten Yöre Üreten Türkiye Protokol İmza Töreni” gerçekleştirildi. Bu protokolle, kırsaldaki yerel üretimin geliştirilmesi için güç birliği yapılmasını destekledi. İmza törenine, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler, Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ahmet Bağcı, Shopsa Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, CarrefourSA CEO’su Kutay Kartallıoğlu, İSTİB Başkanı Ali Kopuz, Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton, BEE’O Propolis Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aslı Elif Tanuğur Samancı gibi önemli isimler katıldı.

KASTAMONU’NUN CİDE VE ÇATALZEYTİN İLÇELERİNDE
Sıradaki Haber Kastamonu’da tedavileri tamamlanan doğan ve martı doğaya salındı