Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Türkiye’nin en kaliteli zeytinin üretildiği Kilis’te hasat başladı

TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ ZEYTİNİN ÜRETİLDİĞİ KİLİS’TE İLK HASADA BAŞLANDI. ORGANİK ZEYTİN ÜRETİCİLER BİRLİĞİNİN ORGANİZE ETTİĞİ İLK ZEYTİN HASADI KİLİS MERKEZE BAĞLI KOCABEYLİ KÖYÜNDE YAPILDI.

TÜRKİYE’NİN EN KALİTELİ ZEYTİNİN

Türkiye’nin en kaliteli zeytinin üretildiği Kilis’te ilk hasada başlandı. Organik zeytin üreticiler birliğinin organize ettiği ilk zeytin hasadı Kilis Merkeze bağlı Kocabeyli köyünde yapıldı.

Önce zeytin hasadına katılan Kilis Valisi Tahir Şahin, Kilis AK Parti Milletvekili Ahmet Salih Dal, İl Jandarma Alay Komutanı Kıdemli Albay Halil Coşkun, Kilis Belediye Başkanı Servet Ramazan, STK temsilcileri, çok sayıda muhtar ve vatandaşlar katıldı. Daha sonra birliği gezerek tesis hakkında bilgiler alındı.

“4 bin 500 çiftçinin ürettiği zeytin ağacından 10 bin ton yağ bekliyoruz’’

Kilis’te 4 bin 500 çiftçinin ürettiği zeytin ağaçlarından 10 bin ton zeytinyağı elde edeceklerini dile getiren Kilis Valisi Tahir Şahin, “2011 yılında başlayan bir hikayenin 2023 yılına nasıl değiştiğinin bir hikayesiyle bir aradayız. Kilis’te 4 bin 500 çiftçinin yetiştirdiği zeytin ağaçlarından senelik 10 bin tona yakın zeytin üretimimiz var. Zeytinin ana vatanı olan Kilis’teki bu tesis zeytinin ve zeytinyağının nasıl değerli hale geldiğini ve üretim sürecinde eğitimler alarak zeytine katma değeri nasıl kattığının göstergesi bu tesis” dedi.

“300 bin dekar alanda zeytin üretimi yapılmakta”

Ülkeye kaliteli zeytinyağının Kilis’ten gittiğini söyleyen Kilis Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Güven Özdemir, “Zeytinin anavatanı olan Kilis’te tanenin yağa yolculuğu başladı. 300 bin dekar alanda 4 bin 500 ağaçtan zeytin üretimi yapılmakta ve 10 bin ton zeytinyağı beklentimiz var. Uluslararası zeytinyağı yarışmasında altın madalya aldı. İnşallah bu sene tekrardan bu madalyayı tekrardan göreceğiz” diye konuştu.