Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kilis’te 14 vatandaş karbonmonoksit gazından zehirlendi

SAĞANAK VE RÜZGAR KİLİS’TE HAYATI OLUMSUZ ETKİLEDİ. KENTİN FARKLI NOKTALARINDA TRAFİK KAZALARI MEYDANA GELİRKEN YAĞMUR VE RÜZGARDAN DOLAYI KARBONMONOKSİT ZEHİRLENMELERİNE NEDEN OLDU.

Bu haberin fotoğrafı yok

Sağanak ve rüzgar Kilis’te hayatı olumsuz etkiledi. Kentin farklı noktalarında trafik kazaları meydana gelirken, yağmur ve rüzgardan dolayı 14 vatandaş karbonmonoksitten zehirlendi.

Kilis’te sağanak yağmur kenti olumsuz etkiledi. Kentte sobalı evlerde 14 vatandaş karbonmonoksit zehirlenerek hastanelik oldu.

Cadde ve sokaklarda su birikintisi oluşturan yağış, motosiklet kullanan sürücülere zorlu anlar yaşattı. Kentin çeşitli noktalarında toplam 9 kaza meydana gelirken 3’ü maddi hasarlı, 6’sıda yaralanmalı trafik kazasına neden oldu. 9 kaza da toplam 1’i ağır 7 kişi yaralandı.

Kilis İl Sağlık Müdürlüğünce yapılan açıklamada, “Kış aylarının yaklaşması ile birlikte ülkemizde olduğu gibi İlimizde de karbonmonoksit zehirlenmeleri önemini korumaktadır. Karbonmonoksit gazı kömür, petrol, doğalgaz ve odun gibi yapısında karbon bulunan yakıtların iyi yanmaması neticesinde ortaya çıkan gazdır. Bu yakıtlarla ısınılan yerlerde baca sisteminin iyi çekmemesi, kapalı ortamlarda açık ocaklar, şofben kaçakları gibi durumlarda ve rüzgârlı ve fırtınalı havalarda (Lodoslu havalar) karbonmonoksit gazının solunması ile oluşmaktadır. Karbon Monoksit gazının solunum yapılırken fark edilmesi güçtür. Eğer odada yeterli havalandırma yoksa yanma sonucu oluşan karbon monoksit oda içerisinde birikir, oda içinde belli yoğunluğa ulaştığında zehirlenmeye hatta ölüme neden olabilir. Uyku esnasında kişi karbon monoksit zehirleme etkisini algılayamaz, bu yüzden ölüm nedenleri genellikle gece saatlerinde meydana gelir. Uyanık olunan gündüz saatlerinde zehirlenmeler fark edilebilir” denildi.

MUĞLA’NIN BODRUM İLÇESİNDE SOKAK ORTASINDA
Sıradaki Haber Depremden kurtuldu, eski eşinin kurşunlarından kurtulamadı