Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Karesi Belediyesi kültürel mirasına sahip çıkıyor

KARESİ BELEDİYESİ KÜLTÜREL MİRASINA SAHİP ÇIKIYOR

Bu haberin fotoğrafı yok

Karesi Belediyesi günümüze kadar ayakta kalmayı başarmış kültürel mirasları koruma, yaşatma ve gelecek nesillere aktarma çalışmalarını sürdürüyor. İlçede ecdattan yadigâr yapılar restore edilerek halkın kullanımına sunuluyor.

Karesi Belediyesi, Karesi Bey Türbesi, Yıldırım Bayezid Külliyesi İmarethanesi ve Aygören Mahallesi’nde bulunan tarihi binayı yenileme ve restorasyon çalışmalarıyla halkın hizmetine açtı. Karesi Belediye Başkanı Dinçer Orkan’ın göreve gelmesiyle başlayan süreçte ilk olarak Karesi Bey Türbesi’nde yenileme çalışmaları başladı. Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nden teslim alınan türbede baştan sona yenileme çalışmaları yapan Karesi Belediyesi, türbedeki çalışmaları tamamlaması ardından ise halkın ziyaretine açtı. Türbe her gün bir görevli tarafından açılırken, vatandaşlar mesai saatleri içerinde ziyaret etme imkânı buluyor.

Anıtsal yapılar bir bir yenileniyor

Karesi Belediyesi’nin çalışmalarıyla Balıkesir’deki Medeniyet Mirasının Anıtsal yapılarından “Yıldırım Bayezid Külliyesi İmarethanesi, Karesi Belediyesi tarafından restore edilerek Karesi Belediyesi Kültür Sanat Evi” olarak hizmete açıldı. Bir dönem kireç dükkânı, daha sonra ise Ziraat Odası olarak kullanılan bina halkın hizmetine açılarak Karesi Belediyesi Kültür Sanat Evi olarak hizmet vermeye başladı. Merkezde kültürel, sanatsal ve sosyal etkinlikler düzenleniyor. Sergilerin açıldığı ve mini konserlerin verildiği merkez ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Karesi’de ayrıca tarihi evlerin büyük bölümünün yer aldığı Aygören Mahallesi’nde bulunan bir bina da Karesi Belediyesi tarafından restore edildi. Bina baştan sona yenilenirken, binada Karesi kaymakamlığı Aile Destek Merkezi olarak hizmete başladı. Merkezde ev hanımları çeşitli sanatsal ve kültürel etkinlikler düzenliyor.

Başkan Orkan: “Karesi’nin tarihine sahip çıkıyoruz”

Karesi Belediyesi’nin ecdadın bıraktığı tarihi değerlere sahip çıktığını söyleyen Orkan, “İlçemizin ismini aldığı, yaşadığımız bu toprakları Türk ve Müslüman olarak toprak edinen Karesi Beyimizin Türbesinin tadilat ve bakımdan sonra açılışını yaptık. Yıldırım Bayezid Külliyesi İmarethanesi ve Aygören Mahallesi’nde bulunan tarihi binayı yenileme ve restorasyon çalışmalarını tamamladık. Karesinin değerleri hepimizin değerleridir. Türkiye, farklı kültürlerle zenginleşerek gelişmiş, insanlık tarihine damga vurmuş bir medeniyetin mirasçısıdır. Ecdadımız, mimariden musikiye, görsel sanatlardan edebiyata kadar kültürün her alanında çok önemli eserler ortaya koymuştur. Karesimizde bu tarihi değerlerden fazlasıyla nasibini almıştır. Ecdadımızın bizlere bıraktığı tarihi miraslarımıza elimizden geldiği sürece sahip çıkıyoruz. Çünkü bunlar bizi biz yapan değerlerdir. Kültürün her alanında birikimimize sahip çıkacak, değerlerimizi yaşatacak çalışmaları ön plana çıkarmaya ve desteklemeye çalışıyoruz” dedi.

TADD TARAFINDAN ‘AFRİKA GÜNÜ’NÜN 61’İNCİ
Sıradaki Haber Bakan Yardımcısı Çam: “Afrika kendine yetebilmesinin yanı sıra dünyayı da besleyebilecek kaynaklara sahip”