Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Iğdır Üniversitesi paydaşlığında “VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi”

IĞDIR ÜNİVERSİTESİ PAYDAŞLIĞINDA “VII. ULUSLARARASI BİLİMLER IŞIĞINDA YARATILIŞ KONGRESİ”

Bu haberin fotoğrafı yok

Iğdır Üniversitesinin de paydaşlar arasında olduğu “VII. Uluslararası Bilimler Işığında Yaratılış Kongresi”, Bitlis Eren Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlendi.

Kongrenin açılışına Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, Iğdır Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Hakkı Alma, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, kurum yöneticileri, akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

Programda konuşan Rektör Alma, kongrenin önemine değinerek “Bu kongrenin, bilimsel topluluğa yeni ufuklar açarak hem akademisyenlere hem de genç kuşağa farklı bir perspektif sunacağına içtenlikle inanmaktayım.” dedi.

Rektör Alma konuşmasının ardından kusursuz altıgen şekliyle matematiksel bir mucize olarak kabul edilen “Altıgen Mucizesi” hakkında bir sunum yaptı.

Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş ise programda yaptığı konuşmada, “Evrenin var oluşu insanlık için her zaman merak konusu olmuş, çeşitli kültür ve inanç sistemlerinde farklı şekillerde yorumlanmıştır. İslam kültüründe, evrenin işleyişi detaylı bir şekilde ele alınmaktadır. Kur’an’da ‘Göğün nasıl yükseltildiğine, dağların nasıl dikildiğine, yeryüzünün nasıl yayıldığına bakmazlar mı?’ denilmektedir. Dolayısıyla Kur’an-ı Kerim, insanları sürekli kâinatı okumaya ve yorumlamaya sevk etmektedir.” ifadelerine ger verdi.

Son olarak konuşmasını gerçekleştiren Bitlis Valisi Karaömeroğlu, “Hepimizin bildiği gibi Yüce Kitabımız Kur’an’ı Kerim ‘Seni yaratan Rabbinin adıyla oku’ emriyle başlamıştır. Allah’ın oku emri şüphesiz ki sıradan bir okuma eylemi değildir. Bu oku emri aynı zamanda; varlığı, kâinatı okumaktır. Biliyoruz ki, güçlü Türkiye, bilgiyle, bilimle atılan temeller üzerinde yükselecektir. En önemli hedeflerimizden biri, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yılı olan 2023’te ülkemizi bilimde, ilimde, teknolojide, ekonomide kısacası her alanda dünyanın gelişmiş ülkeleriyle rekabet edebilecek düzeye getirmektir.” şeklinde konuştu.

Program protokol konuşmalarının ardından oturum bölümü ile devam etti. Kongre, 21 Ekim tarihinde sona erdi.

ELAZIĞ’DA ÖĞRENCİLERE ORMAN YANGINLARI ÖNCESİ
Sıradaki Haber Elazığ’da öğrencilere orman yangınları öncesi tedbirler anlatıldı