Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Füzelere uydu yaptılar, yarışmaya hazırlar

DÜZCE ÜNİVERSİTESİ’NDE ÖĞRENİM GÖREN ÖĞRENCİLER, SAVUNMA SANAYİSİNDE KULLANILAN FÜZELERE UYDU HAZIRLADI. TEKNOFEST’E HAZIRLANAN ÖĞRENCİLER UYDUNUN GELECEK SENELERDE FÜZELERİN TAMAMINDA KULLANILABİLECEĞİNE İNANIYOR.

Bu haberin fotoğrafı yok

Düzce Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenciler, savunma sanayisinde kullanılan füzelere uydu hazırladı. TEKNOFEST’e hazırlanan öğrenciler uydunun gelecek senelerde füzelerin tamamında kullanılabileceğine inanıyor.

Düzce Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenciler, savunma sanayi teknolojilerinde kullanılan füzelere uydu sistemi hazırlamaya karar verdi. Öğrenciler ellerindeki malzemeler ile füzelerin içerisine yerleştirilecek uyduları hazırlayarak son testlerini gerçekleştirdi. Daha önce başvurdukları yarışmadan 150 takım arasından 21. olan uyduyu daha da geliştiren öğrenciler, yeni yarışmada derece bekliyor.

“Tek kapsül halinde füzeden ayrılıyor”

Uydu hakkında bilgi veren Elektrik Elektronik Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi Muhammet Mert Büyükbaş, “Geçen sene üniversitemizde uydu takımı vardı. Biz sıfırdan oluşturduk. TEKNOFEST’te bu uydu ile 150 takım arasından 21. olduk. TEKNOFEST’te yarışmak için bu uyduyu yaptık. Bu uydu yarışma öncesinde rokete yüklenir. Roketle beraber 750 metre bir irtifaya çıkar. Bu her sene şartname ile birlikte değişiyor. Roket ile beraber çıktıktan sonra tek kapsül halinde roketten ayrılıyor. 550 metreye kadar tek parça halinde iner. 550 metre irtifadan sonra 2 parçaya ayrılıyor uydumuz bundan sonra 2 parça olarak düşüşe geçer. Düşüş esnasında üzerinde bulunan 10’a yakın sensor ve kameradan yer istasyonu adını verdiğimiz bir bilgisayar programımız var. Buradan kontrol ediyoruz. Bu yazılımı tamamen kendimiz yazıyoruz. Üzerinden aldığı sıcaklık, basınç motor izi gibi verileri ve kamera görüntüsünü hem bu yer istasyonuna data olarak gönderiyor hem de kamera görüntüsünü canlı izliyoruz. Gyro’dan da eksen bilgisini ölçebiliyoruz. Bu yere düşüş esnasında belli metrelerde belli hızda inmesi gerekiyor. Paraşüt hesaplarımız ve uydumuzun aerodinamiği bu şekilde tasarlandı” ifadelerini kullandı.

“Uzay ve uydu süreçleri artmaya başladı”

Savunma sanayi alanında Türkiye’nin gelişmeye başladığını belirten Büyükbaş, “Şu anda savunma sanayinde uzay ve uydu süreçleri çok artmaya başladı. Özellikle Elon Musk ile beraber. Geçtiğimiz günlerde TÜRKSAT’ın bir sempozyumu olmuştu. Bu konudan çok detaylı bir şekilde bahsedildi. Uydu haberleşmesi, askeriyenin haberleşmesi ve gizliliği için uydu haberleşmesi çok önemli. Bu yüzden bu haberleşme uydularının değeri günden güne artıyor. Biz bunu hevesle yapmaya başladık. Arkadaşlarımızın uzay teknolojilerine ilgisi vardı. Üniversiteye gelince bu alanda çalışmak istedik” şeklinde konuştu.

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ IEEE ÖĞRENCİ TOPLULUĞU,
Sıradaki Haber FutureFest Zirvesi’nde yenilikle ilham bulanları buluşturuyor