DOLAR 19,1887 0.06%
EURO 20,9608 -0.03%
ALTIN 1.209,38-0,31
BITCOIN 540589-0,91%
Bursa

PARÇALI AZ BULUTLU

13:14

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Zeytinburnu’nda ‘Bayat Ekmekler’ yeme dönüşüyor
  • Haberizma
  • Genel
  • Zeytinburnu’nda ‘Bayat Ekmekler’ yeme dönüşüyor

Zeytinburnu’nda ‘Bayat Ekmekler’ yeme dönüşüyor

ABONE OL
Kasım 2, 2021 10:45
Zeytinburnu’nda ‘Bayat Ekmekler’ yeme dönüşüyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Zeytinburnu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nün, Zeytinburnu sokaklarına koyduğu ‘Bayat Ekmek Kumbarası’nda biriken ekmekler hayvanlara yem olarak dönüştürülecek.

Zeytinburnu Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü ekmeklerin israf edilmemesi ve hayvanlara yiyecek olarak değerlendirilmesi amacıyla Sıfır Atık Projesi çerçevesinde ‘Bayat Ekmek Toplama‘ uygulamasını başlattı. ’Ekmek tarlada çiftçinin, sofrada senin alın terin’ çağrısıyla Zeytinburnu sokaklarına ‘Bayat Ekmek Kumbaraları’ yerleştirildi. Bu kumbaralarda biriken ekmekler küflenen kısımlarından ayrıştırıldıktan sonra yem fabrikalarına gönderilecek. Burada işlenen bayat ekmekler besi hayvanları için yem olarak kullanılacak. İlçe geneline yerleştirilen bayat ekmek kumbaraları ile milyonlarca ekmeğin çöpe atıldığına dikkat çekiliyor ve ekmek israfına yönelik farkındalık oluşturarak vatandaşın bilinçlendirilmesi hedefleniyor.

Zeytinburnu’nda ekmek israfına geçit yok

İlk etapta 45 noktaya, bayat ekmek kumbarası yerleştirilirken Zeytinburnu’nda bu uygulama daha da genişletilerek; ilçedeki otellerde, restoranlarda, yurtlarda, üniversitelerde, toplu yemekhaneleri bulunan iş merkezleri vb. lokasyonlarda bayat ekmek toplama çalışmaları yürütülecek. Zeytinburnu Belediyesi, ‘Sıfır Atık” hareketi kapsamında başladığı bu uygulamayla, bayat ekmekleri hayvanlara mama olarak dönüştürerek israfın önüne geçmeyi planlıyor.

    En az 10 karakter gerekli