Yazılım Testi Sektöründe 100 Kişiden 85’i Mühendis

 Yazılım Testi Sektöründe 100 Kişiden 85’i Mühendis

Yazılım Test ve Kalite Derneği’nin (Turkish Testing Board – TTB) Türkiye’de faaliyet gösteren şirketlerin yazılım testine yönelik alışkanlıklarını gözler önüne seren Türkiye Yazılım Kalite Raporu yayınlandı. Kurumlar ve karar vericilerin düşünce biçimlerinde köklü değişiklikler yapmalarına yardımcı olmak için tasarlanan ve 2019-2020 yılına ait verilerin paylaşıldığı Türkiye Yazılım Kalite Raporu’nda çarpıcı sonuçlara ulaşıldı.

Yazılım testinde mühendisler önde

Rapora göre, yazılım test mühendislerinin sistematik düşünme, detayları görme ve hataları yakalama becerileri yazılım test mühendislerinin bu kariyeri seçmesinde etkili olan en önemli motivasyonlardan biri. Bu unsurları ise sektörün vadettiği parlak kariyer fırsatları takip ediyor. Araştırma sonuçları, yazılım testini tercih eden yüzde 10’luk bir kesimin bu testi rastlantı eseri seçtiğini gösteriyor. Bunun nedeni olarak ise yazılım testinin sektörde ve özellikle üniversitelerde yeterince anlatılmaması gösteriliyor.

İş başı eğitimler ilk sırada

Sonuçlar, Türkiye’de şirketlerin yüzde 90’ının test mühendislerinin yetkinlik seviyelerini geliştirmeye yatırım yaptığını ortaya koyuyor. Yöneticilerin desteğiyle, farklı test yaklaşımları ve araçların kullanıldığı iş başı eğitimler yüzde 60 oranıyla ilk sırada yer alıyor. Şirketler yüzde 38 oranında yetkinlik sertifikalarını destekliyor. Sertifika almadan önce edinmeleri gereken resmi eğitim ise yüzde 35 ile üçüncü sırada yer alıyor. İlk üçü yüzde 34’lük bir oranla konferanslara katılım takip ediyor. Bu da şirketlerin konferanslar sayesinde yeni fikirler, yaklaşımlar ve iyi uygulamalar konusunda bilgi sahibi olmaya önem verdiklerini gösteriyor. Aktif olarak etkinliklere katılıp ortak ilgi alanlarına sahip kişilerle etkileşime geçenlerin oranı ise yüzde 30.

Mühendislerin çoğu cirolar hakkında fikir sahibi değil

Şirketlerdeki yazılım test cirolarına ilişkin oranlarla ilgili herhangi bir fikre sahip olmayanların yüzde 32 ile ilk sırada yer alması, araştırmanın en önemli ve en şaşırtıcı sonuçları arasında gösteriliyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın