Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

’Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı’ ile uydu ve uzay sektörünün geleceği şekillenecek

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI ABDULKADİR URALOĞLU, “MİLLİ HABERLEŞME UYDUMUZ TÜRKSAT 6A’DA OLDUĞU GİBİ ŞİMDİ DE YAKIN YÖRÜNGE UYDULARINDA SEKTÖRÜN LİDERLERİNİ BİR ARAYA GETİRİYORUZ. DÜZENLEYECEĞİMİZ ÇALIŞTAY İLE YAKIN YÖRÜNGE UYDULARININ ÜRETİLMESİ VE UZAYA GÖNDERİLMESİ NOKTASINDA İŞ BİRLİĞİNİN İLK ADIMLARINI ATACAĞIZ” DEDİ.

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, ’Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı’na ilişkin, “Milli haberleşme uydumuz Türksat 6A’da olduğu gibi şimdi de yakın yörünge uydularında sektörün liderlerini bir araya getiriyoruz. Düzenleyeceğimiz çalıştay ile yakın yörünge uydularının üretilmesi ve uzaya gönderilmesi noktasında iş birliğinin ilk adımlarını atacağız” dedi.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA), Türksat, Aselsan, Roketsan ve TUSAŞ başta olmak üzere sektörün en önemli kuruluşlarının bir araya geleceği ’TÜRKSAT Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı’nda, uydu ve uzay sektörü ele alınacak. ATO Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde başlayacak ve 2 gün sürecek çalıştay ile ilgili değerlendirmede bulunan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, çalıştayda küp uydu üretimi ve yer kesimi teknolojileri başta olmak üzere ’yeni uzay’ kavramı ve gelecekteki fırsatların değerlendirileceğini belirterek, “Bu çalıştayı düzenleyerek uydu ekosisteminin en büyük firmaları arasında yakın yörünge uyduları alanında bir birliktelik oluşturmayı amaçladık. Çalıştayda düzenlenecek oturumlarda yakın yörünge uydularına odaklanılarak, bu alandaki son teknolojik gelişmeler, inovasyonlar ve geleceğin uydu sistemlerine yönelik beklentilerin yanı sıra iş birliği fırsatları da ele alınacak” ifadelerini kullandı.

“Türkiye uydu sektöründeki gelişmeleri yakından takip ediyor”

Bakan Uraloğlu, çalıştayda sektörün en önemli kuruluşlarını bir araya getireceklerini belirterek, şöyle devam etti:

“Türksat, Türkiye’nin kendi uydularını üretebilmesi için ülkemizin ilk Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET)’in kurulmasına öncülük etmişti. Daha sonra da Türksat öncülüğünde, TUSAŞ, Aselsan ve CTECH firmalarını da bir araya getirerek ülkemizin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın bu tesiste üretimini başlatmıştık. Türkiye her alanda olduğu gibi uydu sektöründeki gelişmeleri de yakından takip ediyor. Türksat 6A’da olduğu gibi şimdi de yakın yörünge uydularında sektörün liderlerini bir araya getiriyoruz. Düzenleyeceğimiz çalıştay ile yakın yörünge uydularının üretilmesi ve uzaya gönderilmesi noktasında iş birliğinin ilk adımlarını atacağız.”

Türkiye’nin uydu çalışmalarının yalnızca Türksat uyduları ile sınırlı olmadığını işaret eden Uraloğlu, 2012 ve 2016 yıllarında fırlatılan Göktürk gözlem uydularının yanı sıra üniversiteler ve savunma sanayiindeki firmalar tarafından küp uyduların geliştirildiğini hatırlattı.

“Çalıştay ile uydu ve uzay sektörünün geleceği şekillenecek”

Türksat Model Uydu Yarışması’na katılan takımların da daha sonra şirketleşerek küp uydu üretimi yaptığına dikkati çeken Uraloğlu, “Son birkaç yıl içerisinde Türksat’ın da desteği ile kurulan girişimler tarafından başlatılan yakın yörünge takım uydu projeleri de Türkiye’nin uzay alanında ne kadar istekli, hevesli ve iddialı olduğunun göstergeleridir. Bu Çalıştay ile de ülkemizin bu yolculuğuna katkıda bulunan ve katkıda bulunmak isteyen tüm taraflar bir araya gelmekle kalmayacak, hem ülkemizi hedeflerine ulaştırmak adına neler yapılabileceği, hem de akademi, endüstri ve kamudan tüm tarafların çok değerli görüşlerinin paylaşıldığı bir platform sağlanmış olacak. Türksat Yakın Yörünge ve Küp Uydu Çalıştayı ile uydu ve uzay sektörünün geleceği şekillenecek” dedi.