Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Vatandaşlar doktorun kapısını değil, aktarın yolunu tutuyor

DİYARBAKIR’DA HAVALARIN SOĞUMASIYLA BİRLİKTE ARTAN GRİP VE SOĞUK ALGINLIĞI GİBİ HASTALIKLARA KARŞI AKTARLARDAN KIŞ ÇAYI ÖNERİSİ. İÇERİSİNDE 15 FARKLI BİTKİYİ BARINDIRAN KIŞ ÇAYINI TAVSİYE EDEN AKTARLAR, KULLANILDIĞI TAKDİRDE KIŞA HASTALIKSIZ GİRİLEBİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.

Bu haberin fotoğrafı yok

Diyarbakır’da havaların soğumasıyla birlikte artan grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı aktarlardan kış çayı önerisi. İçerisinde 15 farklı bitkiyi barındıran kış çayını tavsiye eden aktarlar, kullanıldığı takdirde kışa hastalıksız girilebileceğini söyledi.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte pek çok kentte soğuk havalar etkisini göstermeye başladı. Soğuk havaların etkisiyle birlikte soğuk algınlığı gibi vücut direncini düşüren hastalıklarda etkisini gösteriyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek isteyen vatandaşlar ise aktarlara giderek bitkilerden oluşan kış çayına talep gösteriyor.

15 farklı bitkiden oluşan kış çayını tavsiye eden aktarlar, vatandaşların doktorlara gidip antibiyotiklere yönelmeyip aktarlara gelip kış çaylarından şifayı aradıklarını söyledi. Diyarbakır’da aktarlık yapan Tayfun Birtane, kış aylarına girilmesiyle birlikte kış çaylarına çok büyük bir ilgi olduğunu ifade etti. Kış aylarının gelmesiyle hastalıklarında kendini göstermeye başladığını belirten Birtane, “Halkımız doktorlara gidip antibiyotiklere yönelmiyorlar, aktarlara gelip kış çaylarından şifayı arıyorlar. Karışık bitki çaylarına çok büyük bir talep var. Öncelikle gelen müşterilerimize ıhlamur veriyoruz. Gidip kaynatıp içiyorlar eğer fayda etmezse geliyorlar hatmin çiçeği veriyoruz. Kendi özel karışımız olan 15 farklı karışımlı kış çayımız var, tam bir şifa kaynağı. İçerisinde; tarçın, zencefil, ıhlamur, papatya, hatmin çiçeği ve daha sayamadığım birçok bitki bulunuyor. Astım, bronşit, nefes darlığın ve soğuk algınlığına bire bir. Bunu bir kişi alıp ailesiyle tüketebilir. Bir tutam sıcak suyun içine atıp kaynatıp tüketildikten sonra 2 gün içerisinde hiçbir hastalığı kalmaz” dedi.

“Benim tavsiyem vatandaşların doktorlara fazla yönelmemesi” diyen Birtane, “Kış çaylarını ve kan yapıcı üzüm pekmezini kış aylarında tüketmelerini söylüyorum. Aşırı bir ilgi var kış çaylarına. Dün elimizde 162 paket kış çayımız mevcuttu bugün 38 tane kaldı. Geliyorlar, diyorlar; ’ben hastanelere, eczanelere gitmek istemiyorum’ ’şifa kaynağı bu bitkilerde’ diyorlar. Bunlar nenelerimizden, büyüklerimizden geliyor. Dağlarda yetişen bitkisel organik ürünlerdir” diye konuştu.

Hastalıklardan korunmak için aktarın yolunu tutuğunu belirten Yılmaz Çetiner, kış gelince bitki çaylarıyla korumaya çalıştıklarını dile getirdi.

Çetiner, “Kış ayları geldi bende aktara geldim. Soğuk algınlığı ve nezle olduğum için karışık çaylardan alacağım. Kış gelince hemen kendimizi bitki çaylarıyla korumaya çalışıyoruz. Hem bu bitkiler bağışıklık sistemlerini kuvvetlendiriyor hem de soğuk algınlığına çok iyi geliyor” ifadelerini kullandı.

ŞIRNAK’TA, KALP VE DAMAR CERRAHİSİ
Sıradaki Haber Dalak damarında 7 santim baloncuk oluşan 75 yaşındaki hasta sağlığına kavuştu