Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Üretici kadın standından kendi markasını kurdu

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN, KADIN VE AİLE HİZMETLERİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI BÜNYESİNDE KENTİN BİRÇOK NOKTASINDA KURDUĞU ‘ÜRETİCİ KADIN STANTLARI’ İLE KADINLAR GELİR ELDE EDERKEN, ÜRETİCİLERİN TANINIRLIKLARI DA ARTMAYA DEVAM EDİYOR. EL EMEĞİYLE ÜRETTİĞİ SERAMİK EŞYALARINI ÜRETİCİ KADIN STANTLARI SAYESİNDE SATARAK GELİR ELDE EDEN VE ZAMAN İÇERİSİNDE MÜŞTERİSİ ARTAN SERAMİK SANATÇISI ÖZLEM YILMAZ, KURDUĞU KENDİ MARKASIYLA EVDE ÜRETİM YAPAN DİĞER KADINLARA DA ÖRNEK OLDU.

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN, KADIN

Mersin Büyükşehir Belediyesinin, Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde kentin birçok noktasında kurduğu ‘üretici kadın stantları’ ile kadınlar gelir elde ederken, üreticilerin tanınırlıkları da artmaya devam ediyor. El emeğiyle ürettiği seramik eşyalarını üretici kadın stantları sayesinde satarak gelir elde eden ve zaman içerisinde müşterisi artan seramik sanatçısı Özlem Yılmaz, kurduğu kendi markasıyla evde üretim yapan diğer kadınlara da örnek oldu.

Alışveriş yapanların sadece seramik değil, geri dönüştürülebilir pek çok farklı ürünü de talep ettiğini kaydeden Yılmaz, özellikle sürdürülebilir ürünlere olan talepleri karşılayabilmek adına, kadınlarla bez ve file çantalar üretmeye başladıklarını ifade etti.

“Annemin file çantasından yola çıkarak, file ve bez çanta üretmeye başladım”

Kadın emeğinin kendi mağazasında da görünür olması ve taleplerin karşılanması için çalışmalara başladığını belirten Yılmaz, “‘Bez çantaları nasıl kombinleyebilirim?’ derken, annemin file çantasından yola çıkarak, file ve bez çanta üretmeye başladım” dedi. Halk Eğitim Merkezindeki eğitmenlerle iletişime geçtiğini söyleyen Yılmaz, sürdürülebilir çalışmalar yapan bir eğitmenle ortak olarak bir marka kurduklarını vurguladı.

Karaduvar’da balıkçılar için file çantalar yapan kadınlarla yola çıktıklarını belirten Yılmaz, “Burada kadınların üretime destek olmasını sağlıyorum. Çünkü burada üretilen her şey satıldığı zaman, direkt onların kesesine geri dönüyor. Hem ben kazanıyorum, hem onlar kazanıyor. Yani hep beraber, kazan-kazan ilişkisi içerisindeyiz ve bunu hep birlikte yapıyoruz” sözlerine yer verdi.

Marka haricinde, stüdyosunda sadece kadın emeği ürünleri bulundurduğunun altını çizen Yılmaz, kadınlarla birlikte büyümeyi hedeflediğini vurguladı. Üretimin her aşamasının ise sürdürülebilir ürünlerle olması için ham maddeleri araştırdıklarını kaydeden Yılmaz, “Bir kere bunların hem sürdürülebilir olması, hem de doğaya zarar vermeyen içeriklerden oluşması gerekiyor. Özellikle keten çantalar kullanıyor ve kanvas çantalar yapıyoruz. Çünkü geri dönüşüm bizim için çok önemli. Ben burada bütün atıklarımı da topluyor ve belediyemizin geri dönüşümüne yolluyorum” ifadelerini kullandı.