DOLAR 18,8151 0.11%
EURO 20,4118 0.11%
ALTIN 1.157,41-0,29
BITCOIN 433033-2,71%
Bursa

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

<strong>Türkiye’ye Getirilen Rus Sputnik V. Aşıları Nerede?</strong>
  • Haberizma
  • Genel
  • Türkiye’ye Getirilen Rus Sputnik V. Aşıları Nerede?

Türkiye’ye Getirilen Rus Sputnik V. Aşıları Nerede?

ABONE OL
Aralık 22, 2022 11:28
<strong>Türkiye’ye Getirilen Rus Sputnik V. Aşıları Nerede?</strong>
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Takvimler 11 Mart 2020 tarihini gösterdiğinde kameralar önüne geçen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının kayda geçtiğini söyledi. Bu açıklama sonrasında ülkemizde ki ilk koronavirüs vakasının üzerinden tam tamına 2 sene geçti.  Geçen bu süre içerisinde kimimiz aile bireylerini bu hastalığa kurban etti, kimimiz ise günlerce yoğun bakım ünitelerinde yaşam mücadelesi verdi.                                                      

Hatırlanacağı üzere günden güne vaka sayılarının artması sonrasında okullarda eğitimlere ara verilmesi, kısmi sokağa çıkma yasakları derken üretim faaliyetlerinin azalması sebebiyle koronavirüs hayatımızı görünür bir şekilde bloke etmişti.

Tüm bu yaşanan olumsuzlukların üzerine birde COVID-19 aşısı gündemin ortasına oturdu. Gündemde Çin’de üretilen Sinovac ve Almanya’da üretilen BioNTech aşıları konuşulurken, Sağlık Bakanlığımız ilk etapta tercihini Çin aşısı diye tabir edilen Sinovac’tan yana kullanmıştı.

Hepimiz hangi aşı ne kadar koruyucu, hangisinin ölümcül yan etkileri var diye araştırırken Rusya önemli bir atak yaparak ülkesinde ki Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Enstitüsü tarafından geliştirilen Sputnik V. aşısını ürettiğini kamuoyuna duyurdu. Rusya, Sputnik V. aşısının ülke genelinde uygulanmasına 2 Aralık’ta başlamış, klinik testlerinin 3 aşamasının tamamlanmasının ardından, aşı olanların yüzde 85’inde bir yan etkiye rastlanmadığını, geriye kalan kısımda da enjeksiyon bölgesinde kızarıklık ve hafif baş ağrısı görüldüğü bildirilmişti.

                Bu açıklamanın sonrasında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 30 Nisan 2021 tarihinde bir açıklama yaparak “En kısa sürede Sputnik V. aşısı da ülkede kullanımıma başlanacak. 6 ayda 50 milyon doz aşı teslim edilmesi ve ilk sevkiyatın bu ay gerçekleşmesi beklenmektedir. Mayıstan itibaren aşıların ilk etabının geleceğini söylemek istiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Aradan geçen 2 ay süre zarfında Sağlık Bakanı Koca, 23 Haziran 2021 tarihinde de 400 bin doz Sputnik V. aşısının Türkiye’ye geldiğini açıkladı. Ancak MHRS sisteminden alınan aşı randevularında Sputnik V. seçeneği yoktu. Konudan anlaşılacağı üzere bu aşılar resmen sırra kadem bastı. İlk partide gelen 400 bin doz aşının akıbeti merak konusu oldu. Konuyla alakalı Sağlık Bakanlığı halen daha bir açıklama yapmadı.

Onca geçen bu süre içerisinde Sputnik V. aşılarının akıbetinin ne olduğu bilinmemekte. Bu aşılar uygulandı mı yoksa imha mı edildi belli değil.

En az 10 karakter gerekli