Türkiye ile Fransa Arasında Gerilim Artıyor

 Türkiye ile Fransa Arasında Gerilim Artıyor

Doğu Akdeniz ve Libya’da gerilim yaşadığı Türkiye’ye karşı hem NATO hem de Avrupa Birliği’nde (AB) harekete geçen Fransız hükümeti, AB dışişleri bakanlarının 13 Temmuz’da Türkiye’yi görüşmek üzere toplanacağını ve yeni yaptırım ihtimali olduğunu açıkladı.

Fransa ve Türkiye’ye ait iki fırkateynin Libya açıklarında 10 Haziran tarihinde yaşadığı gerginlik sonrası, Paris hükümeti Akdeniz’de yapılacak “Sea Guardian” NATO tatbikatına katılımını askıya aldığını duyurmuştu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron geçtiğimiz hafta Türk ve Fransız donanmaları arasında yaşanan söz konusu hadiseye ilişkin “NATO’nun ‘beyin ölümünün’ kanıtı” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Fransa’nın NATO Daimi Temsilcisi Muriel Domenach, konuyla ilgili olarak NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’e 30 Haziran tarihinde (dün) bir mektup göndererek yaşanan gerginlikle alakalı memnuniyetsizliğini dile getirdiğini belirtti.

Mektupta Domenach’ın “Türkiye’yi ciddi ve ağır” hareket etmemekle suçladığı, Libya meselesinde Fransa’nın NATO’nun desteğinden yoksun olduğunu açıkça dile getirdiği ifade edildi. Bu sebeple Fransa’nın NATO Deniz Muhafızları’nın Akdeniz’deki operasyonlarına katılımını “askıya almaya” karar verdiği açıklandı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, geçtiğimiz pazartesi günü Türkiye’nin Libya’da giriştiği faaliyetlerden dolayı “cezai sorumluluğu” olduğunu iddia etmişti.

AB dışişleri bakanları Türkiye’yi konuşmak için toplanıyor

Bu gelişmelerin ardından Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian Fransa’nın talebiyle AB’nin Türkiye toplantısı düzenleyeceğini duyurdu.

Fransız meclisinde açıklama yapan Le Drian, “Talebimiz doğrultusunda AB’nin dışişleri bakanları arasında 13 Temmuz’da sadece Türkiye konusunun görüşüleceği bir toplantı düzenlenecek. Türkiye’nin Kıbrıs karasuları sahasındaki sondaj çalışmalarından dolayı AB Türkiye’ye zaten bazı yaptırımlar uyguluyor. Başka yaptırımlar da düşünülebilir” dedi.

Türkiye: NATO ile Fransa hamfikir değil

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, bugün Fransa Senatosu’nda yaptığı konuşmada Libya politikası konusunda Fransa’ya eleştiriler yöneltti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır’ın Libya’nın doğusunu kontrolü altında tutan General Halife Hafter’e silah gönderdiğini söyleyen Musa, Fransa’nın bu iki ülkenin Birleşmiş Miletler silah ambargosunu ihlal etmesini görmezden geldiğini söyledi. Musa Fransa’ya Libya politikasında peşin hükümlü davranma suçlamasında bulundu.

Reuters’te yer alan habere göre Musa, Fransız senatörlere hitaben “Ambargo her gün Mısır sınırından ve BAE’den Libya’ya kalkan uçaklarla ihlal ediliyor. Peki bu sorular neden gündeme getirilmiyor?” şeklinde konuştu. Haberde, Musa’nın “Hafter’e desteğin artırılması için seçici davranıldığını düşündüklerini” söylediği de belirtildi.

Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Musa konuşmasında Akdeniz’deki bu olaya da değinerek NATO’nun Fransa ile aynı fikirde olmadığını söyledi.

Musa “Görünüşe göre NATO uzmanları aynı sonuca varmadı. Dün aldığım bilgiye göre Courbet NATO misyonundan çekiliyor” dedi. Musa, Fransa’nın iddialarını redderek saldırganlığın Fransız savaş gemisinden kaynaklandığını belirtti.

Çavuşoğlu: Fransa bizden özür dilemeli

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Almaya’da yaptığı açıklamada, “Gemilerimizin Fransız gemilerine kilit attığı iddiası doğru değildir. Fransa’nın bizden özür dilemesi gerekir” dedi.

Çavuşoğlu, “Fransa Hafter’e silah veriyor bunlar konuşulmuyor, Türkiye’nin Libya’da meşru yönetimle ilişkileri konuşuluyor. Fransa’nın son zamanlarda kaybettiği zeminden dolayı Türkiye karşıtlığını görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“Fransa da gelsin, hep beraber çalışalım” diyen Çavuşoğlu, “Müttefikler olarak bizim birlikte çalışmamız lazım, Fransa’nın da bu çizgiye gelmesi lazım. Gemilerimizin Fransız gemilerine kilit attığı iddiası doğru değildir. Fransa’nın bizden özür dilemesi gerekir. Bana göre Hafter şansını kaybetti, Libya’da tarafların masaya oturması konusunda biz Türkiye olarak katkımızı devam ettireceğiz. Bizlerin de yapıcı rolü önemli olacaktır. Almanya ile bu konuda da çalışmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Akdeniz’de Fransız geminin tacizi ile söylem sertleşti

Türkiye, Paris’in Hafter’i desteklediğini savunurken Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ise bu iddiaları geri çevirmiş ve Hafter’i desteklemediklerini söylemişti. Macron, Hafter’in Nisan 2019’da başlattığı askeri operasyonların da Fransa’nın tutumuyla bağdaşmadığını ifade etmişti.

Türkiye ile Fransa arasındaki Libya anlaşmazlığı Fransa’nın Akdeniz’de Türk gemilerinin bir Fransız askeri gemisini taciz ettiği iddiasının ardından sertleşmişti.

Fransa Savunma Bakanı Florence Parly, 18 Haziran’da yaptığı açıklamada, Libya’ya silah taşıdığından şüphelenilen “Çirkin” adlı kargo gemisinin transponder sistemini kapatarak kimlik kodu, nihai destinasyonu gibi bilgileri gizlediğini, bunun üzerine Fransız “Courbet” gemisinin NATO görevi kapsamında kargo gemisini denetleme girişiminin Türk fırkateynleri tarafından engellendiğini söylemişti. Bu olayla ilgli bir soruşturma başlatan NATO dpa’nın haberine göre ilk raporunu hazırladı.

Fransız L’Opinion gazetesinde çıkan bir habere göre Paris, NATO’ya bir mektup göndererek Akdeniz’deki vaka netlik kazanana kadar Sea Guardian misyonundaki rolünü askıya alma kararı aldığını bildirdi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın