“Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacmini 50 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacmini 50 milyar dolara taşımayı hedeflediklerini belirterek, bu doğrultuda Türk iş dünyasına da büyük görev düştüğünü ifade etti.
 “Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacmini 50 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz”

T.C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Batı ve Kuzey Afrika ülkelerine gerçekleştirilen resmi ziyaretler kapsamında, T.C. Ticaret Bakanlığı koordinasyonu ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK)’in organizasyonuyla düzenlenen Cezayir, Gambiya ve Senegal İş Forumları, Türk iş dünyası temsilcilerini Afrika’ya taşıdı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacmini 50 milyar dolara taşımayı hedeflediklerini belirterek, bu doğrultuda Türk iş dünyasına da büyük görev düştüğünü ifade etti.

26-28 Ocak 2020 tarihleri arasında gerçekleştirilen Cezayir-Türkiye İş Forumu, Gambiya-Türkiye İş Forumu ve Senegal-Türkiye İş Forumu’nda, ülkeler arasındaki yeni yatırım, ticaret ve ekonomik iş birliği fırsatları değerlendirildi. İş dünyası temsilcilerinin katıldığı networking toplantılarında ise öncelikli sektörler ve yüksek iş potansiyeli olan bölgesel proje ortaklıkları ele alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun üçüncüsünü yine İstanbul’da gerçekleştireceğiz”

DEİK organizasyonunda düzenlenen Cezayir-Türkiye, Gambiya-Türkiye ve Senegal-Türkiye İş Forumlarında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ile Afrika ülkeleri arasındaki İş Konseyi sayısının 2015’te 30 iken 2019’da 45’e yükseldiğini belirterek, “El ele, omuz omuza ve gönül gönüle vererek Türkiye ile Afrika arasındaki ticaret hacmini 50 milyar dolar seviyesine taşımayı hedefliyoruz. Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yolları İstanbul’dan 38 Afrika ülkesindeki 58 noktaya uçuş düzenliyor. Önümüzdeki dönemde, Kıta ile ilişkilerimizi daha da ilerleteceğiz. Bu bağlamda Cezayir’i dost ve kardeş bir ülke olmanın ötesinde, Türkiye’nin Kuzey Afrika’daki stratejik ortaklarından biri olarak görüyoruz. Türk şirketleri, bugüne kadar Cezayir’de 16,1 milyar dolar değerinde 377 projeye imza attı. Cezayir, Türkiye’nin en fazla müteahhitlik projesi üstlendiği 8’inci ülke konumunda. Senegal ile de ikili ticari ilişkilerimizi kazan-kazan temelinde, dengeli bir biçimde geliştirmek istiyoruz. Hedefimiz, ticaret hacmimizi orta vadede 1 milyar dolara çıkarmak. Bu açıdan, Afrika’daki hedeflerimize ulaşabilmemiz için iş insanlarımıza da önemli görevler düşüyor. Ayrıca 2020 yılı içinde Ticaret Bakanlığımızın koordinasyonu ve DEİK’in organizasyonu ile Türkiye-Afrika Ekonomi ve İş Forumu’nun üçüncüsünü yine İstanbul’da gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın