Türkiye İçin Üretilen F-35’lerde Sıcak Gelişme

 Türkiye İçin Üretilen F-35’lerde Sıcak Gelişme

Üreticileri aralarında Türkiye’nin de olduğu F-35 savaş uçaklarından Türk Hava Kuvvetleri içi üretilen 8 adeti ABD Hava Kuvvetleri’ne verildi. ABD Senatosu da, Hava Kuvvetleri’ne, Türkiye için üretilen sekiz adet F-35A uçağını modifiye etme yetkisi vermişti.

Yeni Şafak’ın haberine göre Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için üretilen 8 adet F-35A Lightning II uçağı, ABD Hava Kuvvetleri envanterine devredildi.

Geçtiğimiz günlerde ABD Senato komitesi, ABD Hava Kuvvetleri’ne, Türkiye için üretilen sekiz adet F-35A uçağını modifiye etme yetkisi vermişti.

Bu kapsamda Lockheed Martin tarafından Türk Hava Kuvvetleri için üretilen ancak S-400 tedariki bahanesiyle uygulanan ambargo sebebiyle Türkiye’ye gelemeyen ve 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’na konuşlandırılamayan F-35A uçakları, boyamaları değiştirilerek ABD Hava Kuvvetleri envanterine alındı.

Türkiye’nin adı silinmişti

F-35 savaş uçağının ana yüklenicisi olan ABD’li Lockheed Martin şirketi, geçtiğimiz hafta F-35 savaş uçağı ile ilgili olarak açılan web sitesinde bulunan “Küresel Katılımcılar” listesinden Türkiye’nin adını silmişti.

Defance.net’teki habere göre, ABD Savunma Bakanlığı tarafından yapılan sözleşme açıklamasında Türkiye’nin siparişi kapsamındaki Lot-14 (14. Düşük Yoğunluklu Üretim Paketi) F-35 savaş uçaklarının ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanımına alınması amacıyla çeşitli modifikasyonlardan geçirilmesi için sözleşme imzalandığı bilgisi yer aldı.

Sözleşme açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“İşbu değişiklik, Türkiye Cumhuriyetinin F-35 programından çıkarılmasına müteakiben yeniden mevkilendirilen 8 adet Lot 14 F-35A Lightning II uçağı ve Hava Kuvvetleri için 6 adet Lot 14 F-35A uçağının teminatına ilişkin seçenekleri belirtir.”

Yaklaşık 850 milyon dolarındaki sözleşme kapsamında toplam 14 adet Lot 14 F-35 savaş uçağının modifikasyondan geçirilmesi ve işlemlerin 2026 yılına kadar sürmesi bekleniyor.

İmzalanan bu sözleşme ile henüz Türkiye’ye teslim edilmeyen ancak Türkiye’nin siparişi kapsamındaki uçakların ABD Ordusuna devredilmesi sağlanacak.

Türkiye’ye teslim edilen yani mülkiyeti Türkiye’ye verilen 6 adet F-35’in diğer teslim edilmeyen siparişlerin akıbeti ise henüz belli değil.

Türkiye JSF Programı’nın ana küresel katılımcılarından birisiydi

Türkiye, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) Programı’nın dokuz ana küresel katılımcı ülkesinden birisiydi.

Uzun yıllardır hava kuvvetlerini F-35’e göre teçhiz eden Türkiye, savunma sanayii firmaları aracılığı ile F-35 savaş uçaklarının üretiminde de aktif rol üstlendi. TUSAŞ, AYESAŞ, Alp Havacılık, Kale Havacılık, MIKES ve ASELSAN gibi Türk savunma sanayii firmaları, F-35 için bir dizi parça üretiyor.

İlk etapta 30 adet F-35A Lightning II tipi savaş uçağı siparişi veren Türk Hava Kuvvetleri, ilk F-35 uçağını Haziran 2018’de teslim aldı.

Ağustos 2018’de ise ilk defa bir Türk pilotu, F-35 ile uçuş icra etti. Program kapsamında Türk Hava Kuvvetleri için “18-0001”, “18-0002”, “18-0003”, “18-0004”, “18-0005” ve “18-0006” kuyruk numaralarına sahip altı adet F-35 uçağı üretildi.

Gerekçe Rusya’dan alınan S-400’ler

Türkiye’nin S-400 alımı nedeniyle ABD ve Türkiye arasında gerçekleşen kriz ABD’nın son adımı ile daha da derinleşmiş oldu.

Türkiye’nin Rusya Federasyonu’ndan S-400 Hava Savunma Füze Sistemi tedarik etmesi gerekçe gösterilerek ilk olarak ABD’deki Türk pilotlarının ve bakım ekibinin eğitim faaliyetleri kesilmişti.

Ayrıca Pentagon, Türk savunma sanayii firmalarının F-35 programına katılımını da gözden geçirdi. İlk olarak Türk firmalarından parça tedarikinin, Mart 2020’de sonlandırılacağı açıklandı.

Ancak Türkiye Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, Haziran ayında yaptığı açıklamada, “F-35 Programında, yıllara sarih bir sipariş zinciri vardı. Bir duyuru yaparak 2020 Mart’ta biz bunu durduracağız dediler. Ama bu durmadı. Daha önce planlandığı üzere gidiyoruz. Durduracağız tehdidi veya açıklaması geçerli olmadı” ifadelerinde bulundu ve programın devam ettiğini açıkladı.

Bunun üzerine Pentagon sözcüsü Jessica Maxwell tarafından yapılan açıklamada, Türk şirketlerinin 2022 yılına kadar F-35 jetleri için 139 bileşenin üretimine devam edeceği ancak üretimin kademe kademe azaltılacağı bilgisi paylaşıldı.

F-16 ile F-35’ler arasındaki fark

Savunma Sanayi ST Com’a göre Türkiye’nin F-35 Programı, oldukça karmaşık bir hal almış durumda. Uçakların Türk Hava Kuvvetleri’ne teslimi askıya alınmışken, Türk firmalarının parça tedariki devam ediyor. Bir yandan da sorunların çözülmesi için ABD tarafından çeşitli öneriler öne sürülüyor. Bu karmaşanın, Kasım ayındaki ABD Başkanlık Seçimi’nin ardından nihai bir sonuca varacağı tahmin ediliyor.

Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri’nin en modern uçağı F-16 Fighting Falcon Blok 50+.

Bu durumda “F-35 nasıl bir uçak ve Türkiye’nin alternatif uçak ihtiyacı ne seviyede?” soruları ön plana çıkıyor.

Siteye konuşan F-35 Programında deneyimli bir kaynak, dördüncü nesil F-16 Fighting Falcon ile beşinci nesil F-35A Lightning II arasındaki farklarları şöyle özetledi:

“F-35 uçağı son derece gelişmiş aviyoniklerinin yanında düşük radar, düşük kızılötesi (IR) ve düşük emisyon (yayın) izlerine sahiptir. Üzerindeki sensörleri kullanarak ve düşük görünürlüğünün yardımıyla Yerden Havaya Füze (SAM) şemsiyesi altında uçarak hedefi bulup imha etme yeteneğine sahiptir. Benzer işleri F-16 da yapmak için çok fazla komplex planlama yapmak ve çok fazla uçak kaybını göze almak gerekir. F-35, tam anlamıyla uçan bir süper bilgisayardır.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın