Turizm Yatırımcılığının Geleceği TIF 2020’de Konuşuldu

 Turizm Yatırımcılığının Geleceği TIF 2020’de Konuşuldu

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türkiye turizmini yatırım ve finansman boyutunda bir üst noktaya taşımak için Turizm Yatırımları Forumu’nun (TIF) ikinci gününde yeni çağın yeni turizm ruhuna ve geleceğe odaklanıldı.

Türkiye’nin turizm sektörü öncülerinden Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği’nin (TTYD) T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi desteğiyle gerçekleştirdiği “Tourism Investment Forum-TIF 2020” ikinci gününde de heyecanını ve enerjisini korudu. Turizm alanındaki farklı konular bağlamında gelecekte karşılaşılacak durumlar ve sürpriz fırsatlar, işletmeciler ve kanaat önderleri tarafından aktarıldı.

İkinci günde, forumun bir işaret fişeği niteliği taşıdığına işaret edildi. Tüm oturumlara, geleceğin nasıl kurgulanacağı vurgusu hâkimdi. Günü özetleyecek konuşmasıyla TTYD Eski Başkanı Tavit Köletavitoğlu, kültür ve turizmin, coğrafya, tarih ve çağın ruhundan oluşan bir temele sahip olduğunu ve Türkiye’nin coğrafya ve tarihinin çok zengin olduğunu belirtti. Tarihte en fazla çiğnenmiş toprak olan Anadolu’nun, günümüzde turizmden en çok gelir elde eden 250 senelik bir ülke olan ABD’nin gerisinde kalmasının kabul edilemeyeceğinin altını çizdi. Yine üç faktör bağlamında, günümüz ruhunun değiştiğini ve ona ayak uydurulması gerektiği belirterek: turistlerin yerel halkların özgün yaşantısına dâhil olması, yerel farklılıkların öne çıkması, tekdüzelik yerine çeşitliliğin olması, doğa ve çevre bilincinin gelişmesi ve günümüze hızın damga vurması unsurlarının üzerinde durdu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap