Suriye ve Meksika 2019 yılında en çok gazeteci öldürülen iki ülke oldu

Çatışmaların durulması ve misilleme cinayetlerinde düşüş sonucunda görev başında öldürülen gazetecilerin toplam sayısında keskin bir iniş gözlemlendi
 Suriye ve Meksika 2019 yılında en çok gazeteci öldürülen iki ülke oldu

New York, 17 Aralık, 2019—Tehlikeli yerel çatışmaların durulması ve haberlerine misilleme olarak öldürülen gazetecilerin sayısının Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) kayıt tutmaya başladığından beri görülen en düşük oranda çıkması sonucunda, 2019 yılında görev başında öldürülen gazetecilerin sayısı yılllk analizde 17 yıldır görülmeyen düşük bir seviyede tespit edildi. Buradaki sayılar 1 Ocak ve 13 Aralık 2019 tarihleri arasında öldürülen gazetecileri içeriyor.

2019 yılında en az 25 gazeteci öldürüldü ki, bu en az 21 gazetecinin mesleki faaliyetlerinden dolayı öldürüldüğü 2002 yılından beri çıkan en düşük sayı. Bu yıl ödürülen gazetecilerin yarısı Suriye veya Meksika’daydı; ilkine yedi, ikincisine beş vaka düşüyor. En az 134 gazetecinin savaşta öldürüldüğü Suriye’de ölümler 31 vakayla zirve yaptığı 2012 yılından bu yana düşüşteydi. CPJ’in Acil Durum Müdahale ekibi ülkedeki gazetecilere aktif şekilde pratik güvenlik tavsiyeleri sağlıyor ve başı dertte olanlara yardımcı oluyordu.

CPJ bulgularına göre, suikast hedefi olarak seçilen gazetecilerin sayısı en az 10 idl; CPJ’in 1992’ye kadar uzanan arşivinde bu kategoride kaydettiği en düşük sayı. Cinayetlerdeki bu düşüş; büyük ölçüde yankıları hala süren vakalar sayesinde, gazetecilerin öldürülmesinde cezasızlık sorununa dünya çapında görülmemiş bir alakanın gözlemlendiği bir dönemde geldi. Bu vakalar arasında gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ve Malta’da öldürülen araştırmacı muhabir Daphne Caruana Galizia da bulunuyor. CPJ her vaka için de sorumluların hesap vermesi için çaba gösterdi; Caruana Galizia için adalet sağlanması yönünde Malta yetkililerine baskı yaparak ve Kaşıkçı için #JusticeForJamal kampanyası aracılığıyla.

CPJ Genel Müdürü Joel Simon “Şiddet olaylarının artışıyla geçen yıllardan sonra ödürülen gazetecilerin sayısında görülen düşüş sevindirici ve bizim cezasızılıkla savaşmak ile gazetecileri korumak için elden ne geliyorsa yapmak konularındaki kararlılığımızı pekiştiriyor” dedi ve ekledi: “Bu durum rehavete yol açmamalı. Acı gerçek şu ki, basın özgürlüğü düşmanlarının ellerinde hapis, adli tehditler, İnternet üzerinden taciz ve gittikçe karmaşıklaşan takip teknolojisi gibi pek çok başka araç var.”dedi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın