Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Sinop’un dış ticareti yüzde 11,6 arttı

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU (TÜİK) BAŞKANLIĞI TARAFINDAN AÇIKLANAN DIŞ TİCARET İSTATİSTİK VERİLERİNE GÖRE, SİNOP’UN DIŞ TİCARETİ EKİM AYINDA GEÇEN YILIN AYNI AYINA GÖRE YÜZDE 11,6 ARTIŞ GÖSTERDİ (RIFAT YILMAZ/SİNOP-İHA)

TÜRKİYE İSTATİSTİK KURUMU (TÜİK)

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Başkanlığı tarafından açıklanan dış ticaret istatistik verilerine göre, Sinop’un dış ticareti Ekim ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 artış gösterdi.

2023 yılı Ekim ayında Sinop’tan yapılan ihracat 3 milyon 171 bin dolar olarak açıklandı. Ekim ayı ihracatının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,6 arttığı görüldü. Sinop’un 2023 yılı Ekim ayındaki ithalatı ise 891 bin $ ile geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14,2 arttı. Eylül ayında İhracatın ithalatı karşılama oranı Sinop’ta yüzde 355,8 oldu.

867 bin dolar ile deniz ürünleri ilk sırada

Ekim ayında Sinop’tan gerçekleşen ihracatın ISIC Rev4 ürün sınıflamasına göre dağılımı incelendiğinde ilk sırada 867 bin dolar ile “Balık, kabuklu deniz hayvanları ve yumuşakçaların işlenmesi ve saklanması” ürün grubu bulunmakta. Bu ürün grubunu 600 bin dolar ile “Çatal-bıçak takımı, el aletleri ve genel hırdavat malzemeleri imalatı” ve 431 bin dolar ile “Tarım ve ormancılık makineleri imalatı” ürün grubu takip ediyor. Ekim ayında Sinop’tan ISIC Rev4 sınıflamasına göre 46 farklı ürün grubundan ihracat gerçekleşti. İthalat ise 38 farklı ürün grubunda gerçekleşirken, ithalatta ilk üç sırada; 163 bin dolar ile “Motor ve türbin imalatı” ürün grubu, 137 bin dolar ile “Elektrik motoru, jeneratör, transformatör ile elektrik dağıtım ve kontrol cihazlarının imalatı” grubu ve 99 bin dolar ile “Diğer özel-amaçlı makinelerin imalatı” ürün grubu yer almakta.

İhracatta Güney Kore, ithalatta Çin ilk sırada

Ekim ayında Sinop’tan 50 farklı ülkeye ihracat yapılmış olup ilk sırada 909 bin dolar ile Güney Kore yer alırken en fazla ihracatın gerçekleştiği ikinci ülke 489 bin $ ile Romanya olurken üçüncü sırada 349 bin dolar ile Rusya Federasyonu bulunuyor.

Ekim ayında Sinop’a yapılan ithalatta ise ilk sırada 819 bin dolar ile Çin yer alırken Çin’i 48 bin dolar ile Romanya ve 11 bin dolar ile İsviçre takip etti. Ekim ayında Sinop’a 20 farklı ülkeden ithalat gerçekleşti.