Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Selçuklu Veziri Sahib Ata’nın Sarayı Akşehir’de Araştırılıyor

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN OLUŞAN UZMAN BİR EKİP AKŞEHİR’E GELEREK AKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SALİH AKKAYA İLE MAKAMINDA GÖRÜŞTÜ.

SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRETİM ÜYELERİNDEN

Anadolu Selçuklu Devletinin son veziri olan Sahib Ata Fahreddin Ali’nin kendi memleketi olan Konya’nın Akşehir ilçesinde yaptırdığı saray Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan bir ekip tarafından ilçede araştırılıyor.

Anadolu Selçuklu Devletinin son veziri olan Sahib Ata Fahreddin Ali’nin, Sahipata Külliyesi, İnce Minareli Medrese ve Sırçalı Medrese gibi birçok eser yaptırdığı biliniyor. Sahib Ata Fahreddin Ali’nin Akşehir- Atakentli (Nadir) olduğu ve kendi memleketine bir saray yaptırdığı da kaynak kitaplarda kaydedildiği belirtildi. Bu sarayın nerede olduğunu belirlemek için Selçuk Üniversitesi öğretim üyelerinden oluşan uzman bir ekip Akşehir’e gelerek Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ile makamında görüştü. Görüşme sonrasında uzman ekip çalışmalarına başladı.

Konya Selçuk Üniversitesi hocalarının kurduğu uzman ekip, Prof. Dr. İbrahim Kunt, Doç. Dr. Murat Karademir, Dr. Öğretim Üyesi Hakan Yaman ve Öğretim Görevlisi Ömür Esen’den oluşuyor. Ekip başkanı Prof. Dr. İbrahim Kunt, yüzlerce yıl önce yıkılmış bir sarayı bulmanın kolay olmadığını, ellerinde bulunan bütün teknik imkanları kullanacaklarını belirterek Akşehir Belediyesine verdikleri destek dolayısıyla teşekkür etti.

Akşehir Belediyesinden drone ve araç desteği alan ekip, geçtiğimiz Cuma günü çalışmalarına başladı. Sahib Ata Fahreddin Ali’nin sarayının tespiti için çalışmalarının devam edeceğini belirten ekip başkanı Prof.Dr. İbrahim Kunt, tespit ettikleri bölgelerde çalışmaların süreceğini ve ilerleyen zamanlarda sarayın yerini tespit edeceklerini belirtti.