Saruhan Oluç: “Koronavirüs Salgını Nedeniyle Ayrımsız Tahliye Yapılsın”

 Saruhan Oluç: “Koronavirüs Salgını Nedeniyle Ayrımsız Tahliye Yapılsın”

HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, HDP’li milletvekilleriyle Meclis’te basın toplantısı düzenledi.

İnfaz düzenlemesi teklifine ilişkin hükümete önerilerde bulunmalarına rağmen teklifin komisyondan herhangi bir değişiklik yapılmadan geçtiğini ifade eden HDP Grup Başkanvekili Hakkı Saruhan Oluç, mevcut infaz yasasının çok sayıda adaletsizliği barındırdığını, çıkarılmak istenen teklifin geçmişten gelen tartışmaları ortadan kaldırması gerektiğini ifade ederek, mücbir sebeple çıkarılmak istenen yasa teklifiyle, yaşanan tartışmalara son verilmesini istediklerini söyledi.

Mücbir sebebin, koronavirüs salgını olduğunu, bu nedenle teklifin eşitlikçi olması gerektiğini savunan Oluç, şöyle konuştu:

“Cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin yaşam hakkı devletin güvencesi altında olmalıdır. Herhangi bir sorun yaşanması halinde bunun sorumlusu devlet ve iktidardır. Bu evrensel bir kuraldır. Bu getirilen yasa teklifi, Türkiye’nin imzaladığı uluslararası sözleşmelere de aykırıdır.”

HDP’li Oluç, teklifte, muhalif hiç kimseye herhangi bir adımın atılmadığını iddia ederek, bu adaletsizliğe ilişkin tutumlarını Genel Kurulda da dile getireceklerini belirtti.

Oluç, sözlerini şöyle tamamladı:

“Koronavirüs salgını nedeniyle ayrımsız tahliye yapılsın, eşitlik ve adalet uygulansın, ağır koşullar altında cezaevlerinde bulunan insanların, ayrım yapılmadan mücbir sebep nedeniyle tahliyesini istiyoruz.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın