Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Salihli’de kapya biber bereketi

MANİSA’NIN SALİHLİ İLÇESİNE BAĞLI POYRAZ, KEMER, HACIHIDIR VE POYRAZDAMLARI MAHALLELERİNDE TÜTÜNE ALTERNATİF OLARAK EKİLMEYE BAŞLANAN KAPYA BİBER DE HASAT BAŞLADI.

MANİSA’NIN SALİHLİ İLÇESİNE BAĞLI

Manisa’nın Salihli ilçesine bağlı Poyraz, Kemer, Hacıhıdır ve Poyrazdamları Mahallelerinde tütüne alternatif olarak ekilmeye başlanan kapya biber de hasat başladı. Salça ve tarhana yapımında kullanılan, közlenerek tüketilen kapya biber, lezzeti ve etli yapısıyla talep görüyor.

Salihli’ye bağlı kırsal mahallelerde tütüne alternatif ürün olarak üretimine başlanan, Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından olan, aromasıyla, tadıyla, kalitesiyle öne çıkan, halk arasında ise kırmızı inci olarak anılan kapya biberleri Poyraz, Hacıhıdır, Kemer ve Poyrazdamları Mahallelerinde hasadına başlandı.

Son yıllarda bölgenin gözde ürünü haline gelen kapya biberinde ürün bereketi ve hasat sevinci yaşandığını belirten üretici Hasan Akcan, organik olarak üretilen kapya biberlerinin Ege Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin birçok iline gönderildiğini söyledi. Kapya biberinin talep gördüğünü anlatan Akcan “Hem üreticimiz, hem de köylümüz para kazanıyor” dedi.