Rusya’dan Suriye’ye Yeni Bir MiG-29 Avcı Uçağı

 Rusya’dan Suriye’ye Yeni Bir MiG-29 Avcı Uçağı

Rusya’nın Suriye’deki Büyükelçiliği’nin sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada Suriye’ye ikinci bir MiG-29 çok amaçlı avcı uçağı teslim edildiği bildirildi. Yapılan açıklamada teslimatın askeri-teknik işbirliğinin bir parçası olarak gerçekleştirildiği ifade edildi. 

MiG-29 avcı savaş uçağı, Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri ve dünyanın birçok ülkesine hizmet veriyor. Bazı raporlara göre, MiG-29 dünyanın en çok satan beş savaşçısı arasında olduğu ve toplamda 800’den fazla uçak ihraç edildi.

Savunma Uzmanı Hakan Kılıç, Mig-29’ların F-16’lara rakip olarak üretildiğini söyledi.

Suriye’ye Rus silahları

Aralık 2017’de United Aircraft Corporation’ın genel tasarımcısı Sergey Korotkov gazetecilere verdiği demeçte, yükseltilmiş MiG-29SMT avcı uçaklarının Suriye’deki Rus askeri operasyonu sırasında test edildiğini söyledi.

Kasım 2019’da, Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi, Rusya’nın Suriye’ye daha önce imzalanan sözleşmeler kapsamında yer birimleri için havacılık ekipmanı ve ekipmanı sağladığını açıkladı.

Nisan 2018’de, Rusya Federasyonu FSVTC başkanı Dmitry Shugaev, Interfax ile yaptığı röportajda Rusya’nın Suriye ile tam olarak askeri-teknik işbirliği yapma hakkına sahip olduğunu, uluslararası bir kısıtlama olmadığını söyledi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın