Rusya’da Karantinayı İhlal Edenlere 7 Yıla Kadar Hapis

 Rusya’da Karantinayı İhlal Edenlere 7 Yıla Kadar Hapis

Rusya Devlet Duması bugün, karantina önlemlerini ihlal edenlere 7 yıla kadar hapis cezası verilmesini onayladı. Parlamento tarafından yapılan açıklamada karantina prosedürlerini ihlal ederek salgını yaymaya neden olanların iki yıl hapse mahkum edileceği kaydedildi. Virüs nedeniyle birden fazla kişinin ölümüne sebep olanlara da 7 yıla kadar hapis cezası verilebileceği kaydedildi.

Parlamentoda ayrıca yanlış bilgiler yayanlara ilişkin de kararlar alındı.

AFP’nin haberine göre başkaların sağlığına zarar verecek biçimde yanlış bilgiler yayanlara 3 yıl hapis ve 1 buçuk milyon ruble (yaklaşık 17 bin 400 euro) para cezası verilecek.

Rus Parlamentosu’nun alt kanadı olan Devlet Duması bugün, Başbakan’ın koronavirüs salgını sebebiyle olağanüstü hal ilan edilmesine izin veren bir tasarıyı da onayladı.

DPA’nın haberine göre Devlet Duması tarafından yapılan açıklamada, Başbakan’ın ‘Rusya topraklarının tamamı veya bir kısmı için yüksek alarm veya acil durum uygulama’ hakkına sahip olacağı kaydedildi.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin dün yaptığı açıklamada, yürürlükte olan önlemlerin ülke çapında uygulanması gerektiğini söyledi.

Rusya, koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında diplomatların seyahatleri ve ithal ürünler haricinde ülkeye girişe kısıtlamalar getirmişti.

Söz konusu kararlar, devlet tarafından koronavirüs salgının yayılmasını sınırlamak adına alınan önlemleri ihlal edenler için verilecek cezaları içeren yasa tasarısı paketinin sadece bir kısmını oluşturuyor.

Yaklaşık 144 milyon nüfusa sahip Rusya’da vaka sayısı son 24 saatte 500 kişi artarak 2 bin 337’ye yükseldi. Ölü sayısı ise 9 olarak duyuruldu.

Yaklaşık 12 milyon nüfusa sahip başkent Moskova’da dün koronavirüsün yayılmasını önlemek için karantina önlemleri uygulanmaya başlandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın