DOLAR 19,0891 0.17%
EURO 20,5719 0.31%
ALTIN 1.210,43-0,11
BITCOIN 5356261,76%
Bursa
17°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

RTÜK’ün gündemi gündüz kuşağı programları

RTÜK’ün gündemi gündüz kuşağı programları

ABONE OL
Kasım 3, 2021 18:15
RTÜK’ün gündemi gündüz kuşağı programları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), 7 kanalın genel müdürlerini Ankara’ya çağırarak kuşak programlarda toplumsal hassasiyetlere ve kültürel değerlere dikkat edilmesi çağrısı yaptı.

RTÜK, son zamanların tartışmalı programları arasında yer alan gündüz kuşağı programlarını mercek altına aldı. Daha önce kanal yöneticilerine uyarıcı bir mektup gönderen RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, artan şikâyetler üzerine 7 televizyonun genel müdürlerini Ankara’da toplantıya davet etti. RTÜK Başkanı Şahin ve Üst Kurul Üyeleri, RTÜK İletişim Merkezi, CİMER ve sosyal medya gibi mecralardan gelen yoğun vatandaş bildirimlerini ilk ağızdan kanal yöneticilerine aktardı.

Çocuk ve kadınlar kırmızı çizgi

Toplantıda 3 ana başlıkta konuyu ele alan RTÜK yönetimi, çocukların korunması, toplumsal değerler ve kadına yönelik şiddet ile medyada kadın temsiliyeti temalarını işledi. Üst Kurul Uzmanlarının hazırladığı sunumda, yayın örnekleri gösterilerek program içerikleri yayıncılık ilkelerine uygunluk açısından değerlendirildi. Bütün radyo ve televizyonların imza atarak onayladığı Yayıncılık Etik İlkelerinin hatırlatıldığı toplantıda, kuşak programlarına ilişkin öneriler aktarıldı. Öz denetim mekanizmalarının geliştirilmesi, yayıncıların sivil toplum ve meslek birlikleriyle daha aktif olarak iş birliği içinde olmaları öneriler arasında yer aldı.

Medya profesyonellerinin eğitimlerinin iyileştirilmesinin de talep edildiği RTÜK toplantısında programlarda kadınların saygınlığının ön plana çıkarılması, aile bütünlüğünün korunması, çarpık ilişkilerin sunumunun önlenmesi ve kişisel verilerin korunması konularında hassasiyet gösterilmesi istendi.

“RTÜK düzenleme ve denetleme faaliyetlerini kararlılıkla sürdürecek”

Toplantıda konuşan RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, Üst Kurulun düzenleme ve denetleme faaliyetlerini kararlılıkla sürdüreceğini ve paydaşlarıyla aktif bir iş birliği politikası yürüteceğini belirtti. Vatandaşlardan gelen şikâyetleri çok önemsediklerini anlatan Şahin, sözlerine şöyle devam etti:

“Gündüz kuşağı programları kaldırılsın demiyoruz. Bu programların revize edilmesinden ve yeni bir bakış açısıyla ele alınmasından yanayız. Bu programların ciddi bir izleyici kitlesine sahip olduğunu reytinglerden görüyoruz. Özellikle gündüz saatinde evde bulunan ev kadınları, çocuklar ve emekliler gibi önemli bir kesimin takip ettiği gündüz kuşağı programlarının zararlı değil tam tersine faydalı içerikleriyle anılmasını istiyoruz. Kadınların eğitimine yönelik içerikler veyahut eğitici ve bilgilendirici unsurların kuşak programlarda yer alabileceğini ve bunların da izleyicide karşılık bulacağını biliyoruz. Bugün kuşak programlarında pek çok yayın ilkesi ihlali mevcut. RTÜK olarak her uygunsuz içeriğe ceza verelim gibi bir anlayışta değiliz. Mümkün olduğunca yayıncılarımızla iletişim halinde aksaklıkların giderilmesini daha doğru buluyoruz. Sizlerden toplumsal ve kültürel değerlerimize hassasiyet göstermenizi önemle istirham ediyoruz. Çocukların korunması ve kadına yönelik şiddete karşı yapılacak her çalışmada yanınızda olduğumuzun bilinmesini istiyoruz. Hepimiz aynı gemideyiz. Toplumumuz ortak. Değerlerimiz ortak. Kültürümüzü, değerlerimizi, birliğimizi koruyarak medyamızın itibarının çok daha yükseklere çıkarılmasını arzu ediyoruz.”

RTÜK toplantısına Kişisel Verileri Koruma Kurulu’ndan da katılım sağlandı. Yapılan sunumda gündüz kuşağı programlarında kişisel verilerin gizliliğinin ihlal edildiğini belirten Kurum yetkilileri, suç olan bu duruma ilişkin azami hassasiyet beklediklerini ifade etti. Kurul Üyesi Hasan Aydın, “Gündüz kuşaklarında kişisel verilerin mahremiyetinin ihlali ciddi mağduriyetlere yol açabilir” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli