OPEC Petrol Üreticileri Üretimi 9,7 milyon Varil Azaltacak

 OPEC Petrol Üreticileri Üretimi 9,7 milyon Varil Azaltacak

Pazar günü Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki büyük petrol üreticileri, enerji piyasaları koronavirüs salgını ile boğuşurken günde 9,7 milyon varil azaltmayı kabul etti.

Tarihin en büyük petrol anlaşması, üç günlük sıkı pazarlık, video konferans ile iki “sanal” toplantı ve G20 enerji bakanlarının özel toplantısının ardından gerçekleşti.

ABD Başkanı Trump ise  Suudi Arabistan Kralı Salman ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e “büyük” bir anlaşma için teşekkür etti.

Toplantıya başkanlık eden Suudi Arabistan Enerji Bakanı Prens Abdulaziz bin Salman, Nisan ayında Suudi Arabistan, BAE ve Kuveyt’ten daha fazla üretim yapılması nedeniyle kesintilerin günde 12,5 milyon varil olacağını söyledi.

Prens Abdulaziz Reuters’e verdiği demeçte, “Bu tarihi anın ve tarihi anlaşmanın bir üyesi olmaktan onur duyuyorum.”dedi.

BAE’nin Enerji Bakanı Suhail Al-Mazrouei, Emirates’in oli üretimini günde 4,1 milyon varil seviyesinden düşürmeye kararlı olduğunu söyledi.

Üretim kesintileri 1 Mayıs’tan itibaren küresel petrol üretiminin yaklaşık yüzde 10’unu alacak. Küresel ham talep en az yüzde 20 oranında düştü.

Salı günü Suudi Aramco, İngiltere’nin pazarın nasıl gideceğini düşündüğünün önemli bir göstergesi olan Mayıs ayında ham petrol için “resmi satış fiyatlarını” açıklayacak. 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın