Myanmar’da Maden Faciası: 160 Kişi Öldü

 Myanmar’da Maden Faciası: 160 Kişi Öldü

Myanmar’da yeşim taşı çıkarılan bir madende meydana gelen heyelan sonucu en az 160 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

BBC’nin haberine göre, Kaçin eyaletine bağlı Hpakant bölgesindeki madende toprak ve çamur yığını altında kalan diğer kişilerin kurtarılması için yardım ekipleri seferber oldu.

İtfaiye yetkilileri, facianın bölgedeki şiddetli yağışlar sonucu yaşandığını duyurdu.

Olay anına ilişkin basına yansıyan bir videoda, kayan toprağın suyla dolu dev bir çukura dolduğu görülüyor. Sonrasında kraterdeki sular çamura karışarak vadiye doluyor.

Kaçin eyalet bakanlarından Dashi La Seng, BBC’ye yaptığı açıklamada, “Çamur ve yağmur suları tsunami dalgası gibi çukura doldu” dedi.

Cesetlere ulaşılan kişilerin madenci mi yoksa maden bölgesinde taş arayan kişiler mi olduğu henüz bilinmiyor.

Çarşamba günü, şiddetli yağışa karşı polisin maden sahasına inilmemesi uyarısı yaptığı, bunun çok kişinin hayatını kurtarmış olabileceği ifade ediliyor.

Olay anına şahit olan 38 yaşındaki madenci Maung Khaing, “Bir dakika içinde, aşağıda bulunan herkes yok oldu. Kalbim bomboş… Çamurda yardım isteyen insanlar vardı ama kimse onlara ulaşamadı” dedi.

Myanmar dünyanın en büyük yeşim ihracatçısı

Myanmar dünyanın en büyük yeşim taşı ihracatçısı. Ülkenin geçen yıl 30 milyar dolarlık yeşim ihraç ettiği, dünyanın en büyük yeşim madeninin Hpakant’ta bulunduğu belirtiliyor.

Ülkede geçen yıl yeşim madenlerinde meydana gelen kazalarda 100’den fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Geçen yıl madenlerle ilgili yeni bir yasa çıkarılmıştı. Fakat bölgedeki BBC muhabiri, bu madenlerde yeterli denetim olmadığını söylüyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın