Mısır Kuzey Irak’ta Terörün Bitmesini İstemiyor

 Mısır Kuzey Irak’ta Terörün Bitmesini İstemiyor

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Kuzey Irak’taki topraklarında bölücü terör örgütü PKK kamplarına yönelik düzenlediği operasyonları kınadı. Mısır Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye’nin “Ulusal güvenliğini koruma” gerekçesiyle Irak’ın egemenliğini ihlale ettiği vurgulanarak, “Düşmanca bir eylem olarak” nitelendirdi.

Açıklamada, ‘Türkiye’nin bölgede istikrarsızlık kaynağı’ olduğunun altı çizilerek, “Türkiye’nin kışkırtıcı eylemleri karşısında Irak hükümeti ve halkının yanındayız. Bu vesileyle tüm tarafları Irak’ın egemenliğine saygı göstermeye ve kardeş Irak’ın yüksek milli menfaatlerini zedeleyebilecek bütün çekişmelerden uzak durulmasını çağırıyoruz. Irak halkı aydın bir geleceği vatanlarında yaşamayı hakediyorlar” denildi.

Irak Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Sahhaf, Irak sınırları içerisinde tek taraflı eylemlerin “terörizmle mücadeleye katkı sunmayacağını” vurgulayarak, Irak’ın maruz kaldığı egemenlik ihlallerine yanıt olarak tüm seçeneklere açık olduğunu söylemişti.

Öte yandan Irak Cumhurbaşkanlığı, Türkiye’nin Irak hava sahasını ihlal ederek gerçekleştirdiği saldırılar ile ulusal egemenliğinin ihlal edildiğini belirterek, ihlallerin durdurulması çağrısında bulunmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı ise Irak Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün açıklamalarına, “Irak makamlarının PKK’nın kara propagandasına alet olmaması gerektiğini” belirterek yanıt vermişti.

Milli Savunma Bakanı Akar, TSK’nın operasyon yürüttüğü Haftanin bölgesini kontrol etmeye çalıştığını ifade ederek, “Yaptığımız çalışma ile teröristlerin ülkemize, milletimize, hudutlarımıza, karakollarımıza, yönelik saldırılarını önlemeyi amaçlıyoruz” demişti

Akar, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Bu faaliyetleri yaparken bizim için en öncelikli konulardan biri komşumuz Irak’ın siyasi bütünlüğüne, toprak bütünlüğüne son derece saygılı olduğumuzun bilinmesidir. Bu konuda yapmaya çalıştığımız, meşru müdafaa çerçevesinde teröristleri etkisiz hale getirmektir. Yaptığımız bütün çalışmaları uluslararası hukuka uygun şekilde yapıyoruz. Sivil halka herhangi bir zarar gelmemesi için de her türlü önlemi alıyoruz.”

“Sivillere yönelik hassasiyetlerinin en önemli konulardan biri olduğunu” savunan Akar, “Bu konuda tüm Silahlı Kuvvetler mensupları, Bakanlık mensupları son derece hassas ve dikkatli bir şekilde planlama yapmakta ve bunu da aynı şekilde uygulamaktadır” ifadelerini kullandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın