Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Yunanistan’a Savaş Cevabı

 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Yunanistan’a Savaş Cevabı

Türkiye’nin Akdeniz’deki adımlarına karşılık Yunanistan’ın “Savaşa hazırız” açıklamasına Türkiye Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “O bir dil sürçmesidir. Yunanistan’ın Türkiye ile savaşmak isteyeceğini matematiksel olarak, ben askerlik noktası nazarında doğru olmadığının altını çizmek istiyorum” ifadeleriyle karşılık verdi.

Hulusi Akar gündeme ilişkin yaptığı değerlendirmede, koronavirüse karşı mücadelede Silahlı Kuvvetler mensuplarının ihtiyaçlarını karşıladıklarıklarını ve diğer ülkelere de destek sağlayabilecek duruma geldiklerini söyledi.

Akar, “Şu anda 50 milyona yakın maske üretimi MKE tarafından imal edildi ve dağıtımı gerçekleşti. Ateş ölçer ve termal kameraları da milli ve yerli olarak üretebilir hale geldik” dedi.

Bakan Akar, askere alınacak 182 bin kişinin sevklerinin, Sağlık Bakanlığı ile koordineli yapılacak testlerin ardından mümkün olacağını belirtti.

TSK’daki koronavirüs vakalarına ilişkin de bilgi veren Akar, “Şu ana kadar operasyon bölgelerimizde vakaya rastlanmadı. Operasyon bölgeleri dışında 96 pozitif vakamız var” diye konuştu.

Rojava ve Suriye’deki durum

Suriye ve Rojava’da ABD ve Rusya’dan sorumluluklarının gereğini beklediklerini belirten Akar, “Tacizler var, ne gerekirse yapmaya hazırız. Hudutlarımızın güvenliği için en son teröristin etkisiz hale getirilinceye kadar mücadelemizi sürdüreceğimizi söyledik” ifadelerini kullandı.

İdlib konusuna değinen Hulusi Akar, sözlerine şunları ekledi:

“İdlib’de 16. Rusya ile devriye de biraz önce tamamlandı. Orada bir takım bilinmeyen unsurlar var. Bunlar bir şekilde oradaki ateşkesi bozmak için bazı gayretler içinde olabiliyor. Bazı sorunlar olmakla beraber 5 Mart Muhtırası devam ediyor. Taahhütlerimize biz sadığız ve uyuyoruz.”

PKK’ye yönelik operasyonlar

PKK’ye karşı mücadele konusunda kararlı olduklarını vurgulayan Akar, Kürdistan Bölgesi sınırları içerisindeki operasyonlara ilişkin ise, “Bu konuda Irak’la gerekli görüşmeleri yapıyoruz. Terörle mücadele konusunda gereken ne varsa onları da yapıyoruz. Bölgedeki mücadele yoğun bir şekilde devam etmekte. Aynı zamanda MİT ile işbirliği halinde teknik taktik başarılı operasyonları sürdürüyoruz. 24 Temmuz 2015’ten bugüne 16 bin 871, bu yılın başından itibaren ise 431 terörist etkisiz hale getirildi” değerlednirmesinde bulundu.

Yunanistan’ın açıklamaları

Yunanistan Genelkurmay Başkanı’nın “Savaşa hazırız” açıklamasına cevap veren Türkiye Milli Savunma Bakanı Akar, “O bir dil sürçmesidir. Yunanistan’ın Türkiye ile savaşmak isteyeceğini matematiksel olarak, ben askerlik noktası nazarında doğru olmadığının altını çizmek istiyorum” şeklinde konuştu.

Libya’daki gelişmeler

Libya’da yaşanan gelişmeleri değerlendiren Akar, şu ifadeleri kullandı:

“En büyük güç haklı olmak. Burada Ulusal Mutabakat Hükümeti BM tarafından tanınan bir güç. Biz de BM tarafından tanınan siyasi otorite ile yapıyoruz görüşmelerimizi. Sayın Sarrac’ın Cumhurbaşkanımıza hitaben yazdıkları bir mektup var. Libyalı kardeşlerimizle bizim 500 yıla yakın bir geçmişimiz var. Oradaki çalışma da oldukça değerli bir çalışma. Dengeler Sarrac hükümetinin lehine döndü. Hafter hükümetinin zaten başka çıkış yolu yok. Hafter orada kendi başına bir güç olarak çıkmadı oraya. Bir takım güçlerin kullandığı araç olarak orada duruyordu. Bu destek azaldıkça Hafter’in de orada kaybolacağı kesin. Bazı haberlere göre Libya dışında olduğuna dair de bir takım haberler de geliyor.”

Mısır’ın Libya’da ateşkes çağrısına ilişkin ise Akar, “Hukukun galibiyeti diyebiliriz bunlara. Yeni bir belgeye hiç gerek yok. Berlin’de yüksek düzeyde katılımla ortaya bir belge çıktı ve Sarrac ve Hafter tarafına iletildi. Bir takım suni tedbirlerle varlıklarını sürdürmeye çalışıyorlar” diye konuştu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın