Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Son Dakika Libya Açıklaması

 Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan Son Dakika Libya Açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya’da yaptığı açıklamada, “Sonuna kadar da burada olmaya devam edeceğiz. Libyalı kardeşlerimizle beraberiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, bundan da vazgeçmemiz söz konusu değil” dedi.

Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile birlikte Türkiye’nin desteklediği Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin (UMH) denetimindeki Trablus’ta, Türk askerleri birliği ile ile bir araya geldi.

Burada bir konuşma yapan Akar, Türkiye ile Libya arasında 500 yıla varan ortak tarih, kültür, anlayış ve inanç birlikteliği bulunduğunu söyledi.

Akar, “Burada ciddi sıkıntı, haksızlık, adaletsizlik vardı. Biz de burada atalarımıza yaraşır şekilde yapmamız gereken ne varsa, uluslararası hukuk, adalet neyi gerektiriyorsa bu manada buradayız ve sonuna kadar da burada olmaya devam edeceğiz. Libyalı kardeşlerimizle beraberiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın, bundan da vazgeçmemiz söz konusu değil” diye konuştu.

Yurt dışında görev yapan askerlerin aynı zamanda ülkelerini temsil ettiklerini ve bu nedenle birtakım sorumlulukları bulunduğunu belirten Akar, şöyle konuştu:

“Bizim buradaki görevimiz askeri eğitim iş birliği ve danışmanlık. Elimizden geldiğince Libyalı kardeşlerimize bu alanlarda katkı sağlamaya çalışıyoruz. Darbeci Hafter’in bütün Libya’ya hakim olmak gibi hayali neredeyse gerçek olmak üzereydi. Fakat sizlerin katkılarıyla dengelerin değişmesi bunu durdurdu, engelledi. Bunu sadece biz değil dünya genelinde basın, akademi kurulları ve askeri çevreler de ‘Türkler geldi buranın kaderi, Hafter’in durumu değişti’ hükmünü rahatlıkla söylüyor.”

Libya’daki Türk askerlerinin Fayiz es-Serrac hükümeti ile yapılan mutabakatların yanı sıra Serrac’ın Erdoğan’a yazdığı davet mektubu üzerine bu ülkede bulunduğunu bildiren Akar, “Şimdi, o kadar devlet başkanının bulunduğu ve üzerinde mutabık kaldığı metni bir tarafa bırakmışlar Kahire’de kendilerine göre bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Bunlar işi sulandırmaktan, kaçak dövüşmekten başka bir anlama gelmiyor. Bu arada Mısır da kendince bir şeyler yapmaya çalışıyor. Bunların hiçbirinin geçerliliği yok, bunların niyetleri herhangi bir şekilde çözüm, birlik ve beraberlikten yana değildir. Kendi kişisel menfaatlerini yerine getirme çabasındalar. Bunların niyetleri belli” ifadelerini kullandı.

Hulusi Akar, “Kederde de kıvançta da Libyalı kardeşlerimizle beraberiz. Libya Libyalılarındır. Biz Libyalıların hak ve hukukunu alması konusunda kendilerine uluslararası hukuka uygun metinler çerçevesinde yardımcı olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“Bu çok açık ve net şekilde Lozan’ı ihlaldir”

Daha sonra helikopterlerle Mitiga Havaalanı’ndan, Akdeniz’de görev yapan Türk gemisine geçen Akar, burada yaptığı konuşmada da Ege’de Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerginliğe dikkati çekti.

Yunasnitan’ın Ege’deki adaları silahlandırmasının “Uluslararası anlaşmalara aykırı” olduğunu belirten Akar, “23 adanın 16’sının silahlandırılması, askeri statü kazandırılması kabul edilemez” dedi.

Akar, “Bu çok açık ve net şekilde Lozan’ı ihlaldir. Dünyanın hiçbir yerinde karasuları 6 mil, hava sahası 10 mil olan bir ada yoktur. EGEAYDAK’da hiçbir şekilde mutabakat sağlanmamışken ‘Hepsi benim’ diyorsunuz. Bazı Yunan akademisyenler, siyasiler, emekli askerler de bizim dediğimiz yönde yorumlar yapmaya başladı. Yunanlı dostlarımızdan aklıselimle yapılan bu değerlendirmeleri dikkate almalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Fransa’dan özür bekliyoruz”

“Türk donanmasının Fransız askeri gemisini taciz ettiği” yönündeki iddialara da değinen Akar, bunun tamamen gerçek dışı olduğunu savundu.

Bununla ilgili Türkiye’nin haklılığını kanıtlayan bilgi, belge, görsel kayıtların müttefikler ve NATO karargahındaki sivil ve askeri yetkililerle paylaşıldığını anımsatan Akar, Fransa’nın ise kendi iddialarını kanıtlayan herhangi bir belge sunamadığına dikkati çekti.

Akar, “Tüm bu olaylardan sonra yapılanın askeri değil tamamen politik birtakım hesaplar peşinde yapılan kumpaslar olduğunu, dolayısıyla Fransa’nın Türkiye’den özür dilemek zorunda olduğunu ifade ediyoruz” dedi.

NATO’nun hala dünyanın en güvenilir, caydırıcı ve sürdürülebilir ittifakı olmaya devam ettiğini vurgulayan Akar, şunları kaydetti:

“İttifakın sağlığı yerindedir, ‘beyin ölümü’ gerçekleşmemiştir. NATO, gücünü değişen güvenlik ortamına başarıyla adaptasyonuna borçludur. Fransa dahil 30 NATO ülkesi, karada, havada, denizde, sivil ve asker unsurları ile dünya ve bölge barışı, istikrarı için gece gündüz mücadele ederken, ‘NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiştir’ gibi ifadeler doğru değildir. İttifakın temsil ettiği dayanışma ve müttefiklik geleneğine ciddi zarar veren bu söylemler, NATO’nun gerçekten beyin ölümünü isteyenlerin işini kolaylaştırır.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın