DOLAR 18,5540 0.13%
EURO 17,9892 -0.23%
ALTIN 981,21-0,62
BITCOIN 3581763,43%
Bursa
20°

AÇIK

13:01

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

MHP’li Fethi Yıldız: ‘Af’ değil ‘müddetname’ düzenlemesi
  • Haberizma
  • Genel
  • MHP’li Fethi Yıldız: ‘Af’ değil ‘müddetname’ düzenlemesi

MHP’li Fethi Yıldız: ‘Af’ değil ‘müddetname’ düzenlemesi

ABONE OL
Eylül 21, 2022 12:44
MHP’li Fethi Yıldız: ‘Af’ değil ‘müddetname’ düzenlemesi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP’nin Adalet Bakanı Bozdağ ile ‘infaz hesaplamalarının gözden geçirilmesi’ için görüşmesi uzun süreden beri gündemde olan ‘af’ düzenlemesini tekrar gündeme getirdi. Ancak MHP görüşmenin af için olmadığını savunuyor. Bozdağ ile görüşen MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız ‘af’ için değil, mahkumların aynı suçtan farklı sürelerde cezaevinde kalmasına neden olan ‘müddetname’ uygulaması için görüştüğünü söyledi. “Af düzenlemesi yapsak açıktan söylerim” dedi.

MHP’nin seçim sathına girdiği süreçte af yasası çıkarmak istediğine yönelik kulis bilgileri dün MHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Fethi Yıldız’ın Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile görüşme yapmasıyla daha da arttı.

Yıldız’ın “İnfaz hesaplamasının gözden geçirilmesi gerekliliğini Sayın Adalet Bakanımıza bugün anlatacağım” sözleri ‘MHP af için düğmeye bastı’ şeklinde yorumlandı. Ancak MHP’li Yıldız, görüşmenin af için yapılmadığını savundu. Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’ya konuşan Yıldız, Bozdağ’la görüşmesinde aynı suçtan farklı cezaevlerinde yatanların benzer sürelerde mahkum kalmadığını anlattığını söyledi.

MAHKUMLARI CEZAEVİNDE KALMA SÜRELERİ HATALI HESAPLANIYOR

Yıldız, Bozdağ’a sorunun mahkumlar cezaevine girerken düzenlenen ve ‘müddetname’ olarak isimlendirilen belgedeki hesaplama hatalarından kaynaklandığını savundu.

Müddetname, savcılık tarafından hükümlünün cezaevine teslimi sonrasında hazırlanan bir belge. Bunda hükümlünün ne kadar süre cezaevinde kalacağı belirtiliyor.

“AF YAPSAK AÇIKTAN SÖYLERİM”

Yıldız, her cezaevinin kendine göre bir müddetname düzenlemesi yerine, merkezi bir sistemin işlemesi gerektiğini vurguladığını söyledi: “Hatanın kaynağı da bazı cezaevlerinin kanunlarda yer alan geçmiş yıllardaki indirim sürelerinin hükümlü lehine işletilmemiş olması.”

Bu görüşmenin ‘af’ düzenlenmesi için yapıldığı yönündeki yorumları da reddeden MHP’li Yıldız, şunları dedi: “Birileri çıkmış af düzenlemesi diyor. Ne affı, af düzenlemesi yapsak açıktan söylerim. Müddetname sorununu konuştuk.”

En az 10 karakter gerekli