Mevsimlik İşçilerin Yaşam Standartı Arttırılıyor

 Mevsimlik İşçilerin Yaşam Standartı Arttırılıyor

Her yıl 1000 civarında mevsimlik işçinin geldiği tarım şehri İnegöl’de; Bursa Valiliği, İnegöl Belediyesi, AFAD ve İl Tarım Müdürlüğü’nün ortak çalışmalarıyla mevsimlik işçilerin yaşam standartları yükseltiliyor. İşçilerin konakladığı bölgelere yönelik çalışmalar sürüyor.

Sanayisiyle olduğu kadar tarımıyla da dikkat çeken İnegöl’de, hasat zamanı şehrimize gelen mevsimlik işçiler bu alanda büyük öneme sahip. Her yıl belirli aylarda özellikle Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu bölgelerinden İnegöl’e gelerek şehrimizde konaklayan ve tarım sektöründe insan gücü olarak hizmet veren mevsimlik işçiler, bu yıl da yaz aylarıyla beraber şehrimize ulaşmaya başladı.

Her yıl 1000 civarında mevsimlik tarım işçisini ağırlayan İnegöl’de, Bursa Valiliği ve İnegöl Belediyesi öncülüğünde mevsimlik işçilerin yaşam standartlarını yükseltmek adına da belirli çalışmalar yapılıyor. Bu kapsamda aileleriyle birlikte yaklaşık 400 mevsimlik tarım işçisinin konakladığı Cerrah ve Şipali Mahallelerinde bir dizi çalışma yapıldı. Bu iki mahallede mevsimlik işçilerin konakladığı alanlarda portatif duş ve WC kurulumu yapıldı. Bursa Valiliği, İnegöl Belediyesi, İl ve İlçe Tarım Müdürlükleri ile AFAD işbirliğinde gerçekleşen çalışmada, her mahallede 2’şer adet portatif banyo ve WC’ler oluşturuldu.

İnegöl tarımının önemli bir parçası olan mevsimlik işçilerin yaşam standartlarını daha ileri seviyelere taşımak adına yapılan bu çalışmada, kurum aşamasında Valilik yetkilileri, İl Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve AFAD yetkilileriyle birlikte İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Yiğit ve İlçe Tarım Müdürü İbrahim Ekren de hazır bulundu. Mevsimlik işçilerin diğer ihtiyaçlarının giderilmesi noktasında da çalışmaların sürdüğü ifade edildi.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap