Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

LEGO parçalarından yapılmış dünyanın en büyük bayrağı Türk bayrağı oldu

CUMHURİYET’İN 100. YILINDA LEGOLARDAN YAPILAN EN BÜYÜK BAYRAK UNVANI TÜRK BAYRAĞI’NIN OLDU. 350 BİNE YAKIN LEGO PARÇASINDAN YAPILAN TÜRK BAYRAĞI 4 METRE 40 40 SANTİMETRE GENİŞLİK İLE 7 METRE 34 SANTİMETRE UZUNLUK ÖLÇÜSÜYLE DÜNYANIN EN BÜYÜK LEGO BAYRAĞI UNVANINI ALDI.

Bu haberin fotoğrafı yok

Cumhuriyet’in 100. yılında legolardan yapılan en büyük bayrak unvanı, Türk bayrağının oldu. 350 bine yakın lego parçasından yapılan Türk bayrağı 4 metre 40 santimetre genişlik ile 7 metre 34 santimetre uzunluk ölçüsüyle dünyanın en büyük lego bayrağı unvanını aldı.

Yapımı 1 ay süren ve 350 bine yakın lego parçasının bir araya gelmesiyle oluşan dev Türk bayrağı, Guinness yetkililerinin katılımıyla dünyanın en büyük bayrağı unvanını alarak rekor kırdı. Türk bayrağı, Guinness yetkililerin ölçümü ve onayıyla en büyük ülke bayrağı oldu.

“760 saatte 6 bin kişinin katkısıyla oluştu”

Model Yapım Uzmanı Deniz Can Doğan’ın liderliğindeki proje, 6 bin kişinin etkinliğe katılımıyla toplam 760 saat sürdü. 350 bine yakın lego parçasından oluşan çalışma için seçilen çocuklar kırmızı-beyaz süper parçaların oluşmasına yaklaşık 1 ay destek sundular. Lego parçalarıyla tasarlanan dünyanın en büyük ülke bayrağı rekorunun kırılmasında 3-14 yaş arasında Lego tutkunu çocuklar da katkı sundu.

Bu eseri cumhuriyetin yüzüncü yılında çocuklara ve Türk milletine armağan eden ve projenin gerçekleşmesinden büyük bir mutluluk ve gurur duyduklarını belirten Merlin Entertainments İstanbul Grup Genel Müdürü Tankut Tonger, “Bugün Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında dünyada Lego’dan yapılmış en büyük bayrak olarak rekorlar kitabına sayılı dakikalar sonra geçecek bayrak. Bu bayrağı yapabilmek için yaklaşık 350 bin Lego kullanıldı. Bir ayı aşkın süre boyunca arkadaşlarımız misafirlerle beraber çalıştı. 6 bin çocuk ve aileleriyle birlikte bu bayrağı yaptık. Burada yaklaşık da 760 saatlik bir efor var. Bugüne kadar dünyada yapılmış en büyük bayrak. Biraz sonra bu da kayıtlara geçecek. Biliyorsunuz Türk bayrağının sonsuza kadar dalgalanması biz Türkler için çok önemli bir hadisedir” diye konuştu.

Deniz Can Doğan ise “Cumhuriyetimizin 100. yılında bu rekoru kırmak hepimiz için çok kıymetli. Projeye katkı sağlayan herkes var gücüyle çalıştı. Böyle bir projenin mimarı olmaktan mutluluk ve gurur duyuyorum” dedi. .

Daha sonra Guinness Rekorlar Kitabı yetkilileri tarafından yapılan ölçümlerde, Lego parçalarından yapılan Türk bayrağı 4 metre 40 santimetre genişlik ile 7 metre 34 santimetre uzunluk ölçüsüyle dünyanın en büyük lego bayrağı unvanını aldı.

TADD TARAFINDAN ‘AFRİKA GÜNÜ’NÜN 61’İNCİ
Sıradaki Haber Bakan Yardımcısı Çam: “Afrika kendine yetebilmesinin yanı sıra dünyayı da besleyebilecek kaynaklara sahip”