Ana Sayfa Arama Galeri Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Kurban kesimi sonrası buna dikkat edin

AFYONKARAHİSAR’DA 70 YILDIR KASAPLIK YAPAN VE HER KURBAN BAYRAMINDA KURBAN KESİMİ YAPAN 84 YAŞINDAKİ MEHMET KALAY, KURBAN KESİLDİKTEN SONRA ETİN 24 SAAT DİNLENDİRİLMESİ GEREKTİĞİNİ BELİRTTİ.

AFYONKARAHİSAR’DA 70 YILDIR KASAPLIK

Afyonkarahisar’da 70 yıldır kasaplık yapan ve her kurban bayramında kurban kesimi yapan 84 yaşındaki Mehmet Kalay, kurban kesildikten sonra etin 24 saat dinlendirilmesi gerektiğini belirtti.

Afyonkarahisar’ın Bolvadin ilçesinde 70 yıldır kasaplık yapan ve mesleğe 13 yaşında başlayan Mehmet Kalay, kurban kesimi ve kurban kesimi sonrası etin ne şekilde işlenmesi gerektiği hususunda bilgiler aktardı. Kurban kesimi sonrası etin saat dinlendirilmesi gerektiğin belirten Kalay, “Kurban kesimine 13 yaşında küçükbaş hayvanlarla başlamış oldum. İlk kestiğimde çok sevindim aldığım bahşişlerle de daha çok istekli oldum. Şimdi 84 yaşındayım ve o günden bu yana kurban kesiyorum. Hala daha bu işe devam ediyorum. Kurban kesilecek hayvanın hiçbir yerinde eksik yada noksan olmaması lazım. Kurban eti kesildikten sonra saat muhafaza edilip 24 saat dinlendirilmesi lazım. Dinlendirilirse et daha güzel olur, lezzetli olur” diye konuştu.

Sucuk yapımı hakkında doa bilgi veren Kalay, “Etin sinirleri adaleleri üzerinden ayrılması lazım sucuğun fırınlanması güzel olması lazım sucuğun sağlıklı ve lezzetli olması için uğraş vermek gerekir” dedi.