DOLAR 15,9214 0.46%
EURO 16,8555 0.01%
ALTIN 941,880,16
BITCOIN 4786973,01%
Bursa
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

KOSOVA PRİŞTİNE İLLE DE MAMUŞA

KOSOVA PRİŞTİNE İLLE DE MAMUŞA

ABONE OL
Nisan 22, 2022 23:58
KOSOVA PRİŞTİNE İLLE DE MAMUŞA
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mehmet Hanefi YILDIRIM/ VEREN EL 2

Üsküp te programı bitirdikten sonra, ertesi gün Kosova Priştine ye hareket ettik.

Yol boyunca bir yandan 520 yıl hükümranlık sürdüğümüz bu toprakları seyrediyor, öte yandan tarih kitaplarından okuduğum kadarı ile yaşananları gözümde canlandırmaya çalışıyorum.

Merhum Akifin;

Nerede olsam karşıma çıkıyor bir kanlı ova
Sen misin yoksa hayalin mi vefasız Kosova
Hani binlerce mefahirdi senin her adımın
Hani sinende yarıp geçtiği yol Yıldırım’ın
Hani asker, hani kalbinde yatan şah-ı şehid

Söyle Meşhed öpeyim secde edip toprağını
Yok mudur Murad’ın sende iki üç damla kanı.

Dizelerini ve cenk meydanlarında İlahi kelimetullah adına mücadele eden serdengeçtileri hatırlıyorum. Emanetlerini koruyamadığımız için mahcubiyet içerisindeyim.

Ruhları şad mekanları cennet olsun inşallah.

Bu duygular içerisinde ekibimizle birlikte Priştine ulaştık.

Mavi zemin üzerinde altı yıldız bulunan Kosova bayrağı dikkatimi çekti. Altı yıldız, Türkler de dahil olmak üzere ülkede yaşayan altı etnik gurubu temsil ediyormuş. Tebessüm ederek Osmanlı adaleti hala hüküm sürüyor diyerek teselli buldum.

Priştine de Büyükelçi Çağrı Sakar beyi makamında ziyaret ettik. Kısa bir söyleşiden sonra, Osmanlı kültürünün bölgede yayılmasını sağlayan Kosova nın şanlı komutanı 1. Murat Hüdavendigar ın türbesini ziyaret etmek için Prizren e hareket ettik.

2016 yılında bu bölgeyi gezip dolaştığım için, gittiğim yerleri hiç yadırgamadım. Sultan Murat türbesine vardığımız da, türbenin ev sahipliğini yapan bir teyze ile karşılaşmış, onunla hasbihal etmiştim, sağ mıdır diye merak ettim, karşılayanlar arasında onu da görünce sevindim.

Prizren den Bursa Milletvekili Refik Özen in memleketi olan, yakın akrabalarının yaşadığı Mamuşa ya hareket ettik.

Mamuşa nın nüfusunun tamamı Türk, dolayısıyla herkes Türkçe konuşuyor.

Adeta kendimizi evimizde imiş gibi hissettik.

Geçmişte başka bölgelerde oturan ve Sırpların saldırısına uğrayan aileler, Mamuşa yı sığınacak liman olarak görürmüş. Zaman zaman bir evde 50-60- 70 ailenin misafir olarak aylarca kaldıkları olurmuş.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ın organize ettiği iftar verilecek salona girdiğimizde, Bursa nın bir semtinde iftara gitmiş gibi son derece samimi, içten ve yüzlerinden tebessümü eksik olmayan insanlar bizi karşıladı.

Mamuşa ya gelmemizden duydukları memnuniyet yüzlerinden okunuyordu.

İftar yapıldıktan sonra Mamuşa Belediye Başkanı bu iftarı vermelerinden dolayı başta BBB Alinur Aktaş a ve ekibine çok teşekkür etti. 

T.C Devletinin ve dolayısıyla da Cumhurbaşkanı Erdoğan ı kendilerine çok yakın hissettiklerini, bu nedenle de minnet ve şükran duygularını dile getirdi. Biz Bursa yı Mamuşa, Mamuşa yı da Bursa görüyoruz, çünkü bizin yakınlarımızın birçoğu Bursa da dedi.  

Söz sırası Bursa Büyükşehir Belediye Başkan vekili Murat Demir e geldiğinde, söze, öncelikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ın ve BBB Başkanı Alinur Aktaş ın selamlarını getirdim diyerek başladı. Salondan çok büyük bir alkış sesi duyuldu. Dostluktan, kardeşlikten bahsetti. Mamuşalılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyetini belirtti.

Ve heyecanlı bir ses tonu ile tek vatan, tek dil, tek din diyerek sözlerini noktaladığında alkışlar salon dışından dahi duyulabiliyordu.

Konuşma sırası TBMM Parlamentolar arası Kosova dostluk gurubu başkanı Bursa Milletvekili Zafer Işık ta olması gerekirken kürsüye Milletvekili Refik Özen davet edildi.

Anlaşılan Zafer Işık bir centilmenlik örneği göstermiş konuşmasından feragat ederek söz hakkını Mamuşalı olan Milletvekili Refik Özen e vermişti. Kendisine yakışanı yaptı.

Milletvekili Refik Özen hemşerilerim, dostlarım, akrabalarım, kardaşlarım Size Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ın selamını getirdim diyerek söze başlamıştı ki, salondan yıkılırcasına, ardı arkası kesilmeyen bir alkış tufanı duyduk.

Bir yandan Erdoğan, Erdoğan sloganları atılıyor, öte yandan alkışlar devam ediyordu.

Size BBB Başkanı Alinur Aktaş ın selamını getirdim dediğinde de aynı alkış tufanı ile karşılaştık.

Milletvekili Refik Özen, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bugüne kadar her zaman yanınızda idi, bundan böyle de bu aşkımız ve sevgimiz artarak devam edecek, yanınızda olacağız. Burada iki Milletvekiliniz var, Ankara da da sizi temsil eden bir Milletvekiliniz olduğunu unutmayın dediğinde de aynı alkışları ve sloganları duyduk. Kendimizi bir iftar programında değil de miting meydanındaymışız gibi hissettik.

Mamuşa da sevgi ve coşku dorukta idi. Yapılan konuşmalar, mamuşalıların misafirperverliği ve içtenlikleri bizleri ziyadesi ile duygulandırdı.

Program bitti, otelimize dönüyoruz derken, Milletvekili Refik Özen akrabalarının bizleri konuk etmek istediklerini söyledi. Rota Vekil Refik Özen in akrabalarının evi.

Yarın İLLE DE MAMUŞA başlıklı yazımı ve bu geziden edindiğim çıkarımlarımı okuyabilirsiniz.

En az 10 karakter gerekli