Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Kestanede bu yıl verim az kalite yüksek

MANİSA’NIN SARIGÖL İLÇESİNİN KIZILÇUKUR, BEYHARNANI VE KARACAALİ MAHALLELERİNDE TOPLANAN KESTANELERİN KOZALARINDAN AYIRMA İŞLEMLERİNE BAŞLANDI. REKOLTENİN DÜŞÜK OLDUĞU KESTANEDE KALİTESİNİN YÜKSEK OLMASI ÜRETİCİLERİ BİR NEBZE DE OLSA SEVİNDİRDİ.

MANİSA'NIN SARIGÖL İLÇESİNİN KIZILÇUKUR,

Manisa’nın Sarıgöl ilçesinin Kızılçukur, Beyharmanı ve Karacaali mahallelerinde toplanan kestanelerin dikenli kabuklarından ayırma işlemlerine başlandı. Rekoltenin düşük olduğu kestanede kalitesinin yüksek olması üreticileri bir nebze de olsa sevindirdi.

Bu yıl hava şartlarından verim kaybının olduğunu ancak kestane kalitesinin yüksek olduğunu ifade eden üretici Zekeriya Esenyurt, “Gerek aroması ve kalitesi ile bölgede bilinen kaliteli kestanelerimizin bu yıl kalitesi yüksek ancak verimi az. Manisa Büyükşehir Belediyesinin mahallemize tarımsal destek olarak verdiği kestane ayıklama makinesinde kestaneleri dikenli kabuklarından çıkarıyoruz. Bu arada kalitesine ve kalibresine göre kestanenin kilosunu 110-150 lira arasında satıyoruz.” dedi.

Makinenin geliri okul ve köy için kullanılıyor

Manisa Büyükşehir Belediyesi tarafından mahalle muhtarlığına teslim edilen kestane ayıklama makinesinin saatinin 800 liradan ücretlendirildiği ve buradan elde edilen gelirlerin de köy okulunun ve köyün diğer ihtiyaçları için harcadığı bildirildi.