Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Karatay Belediyesi Konya’nın tarihi evlerini restore ediyor

KARATAY BELEDİYE BAŞKANI HASAN KILCA, SİVİL MİMARİ YAPILARININ EN İYİ ÖRNEKLERİNDEN OLAN TARİHİ 2 EVİN ASLINA UYGUN OLARAK HAZIRLANAN RESTORASYON ÇALIŞMALARINI VE 2 PROJEDE GELİNEN NOKTAYI YERİNDE İNCELEDİ.

Bu haberin fotoğrafı yok

Hayata geçirdiği tarihi ve kültürel projelerle bugüne kadar önemli birçok işe imza atan Konya’nın merkez Karatay İlçe Belediyesi, Konya’nın ve Karatay’ın adeta birer kimliği olan tarihi yapılarını da bir bir ayağa kaldırıyor.

Karatay’ın dört bir tarafındaki tarihi yapıları tek tek tespit ederek koruma altına alan Karatay Belediyesi, söz konusu yapıların hem turizme kazandırılması hem de geleceğe aktarılması amacıyla önemli çalışmalar yürütüyor. Bu çerçevede Karatay Belediyesi ekipleri, Nakipoğlu Mahallesi Hacı Hasan Caddesi üzerinde bulunan ve yaklaşık 125 yıllık geçmişe sahip Konya’nın iki eski evini restore ediyor. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, sivil mimari yapılarının en iyi örneklerinden olan tarihi 2 evin aslına uygun olarak hazırlanan restorasyon çalışmalarını ve 2 projede gelinen noktayı yerinde inceledi. Konya’nın ve Karatay’ın kimliğini ortaya koyan 2 evi daha restore ederek ayağa kaldırma çalışması yürüttüklerini belirten Başkan Hasan Kılca, geleneksel konut dokusunun önemli yapılarından olan söz konusu evlere sahip çıkmanın kendileri açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

“Konyamızın ve Karatayımızın kadim geçmişini yüzyıllar ötesine aktarıyoruz”

Başkan Hasan Kılca, “Konyamızın tarihi mimari özelliklerini taşıyan evlerimizi tek tek tespit ederek bu yapıları öncelikle koruma altına alıyoruz. Daha sonra ise oluşturduğumuz ekiplerimiz, Konya’nın ve Karatay’ın kimliğini ortaya koyan evlerimiz için restorasyon çalışması başlatıyoruz. Karatay Belediyesi olarak bu bağlamda ilçemizin birçok noktasında çalışma yürütüyoruz. Ekiplerimiz, Nakipoğlu Mahallesi Hacı Hasan Caddesi üzerinde yaklaşık 125 yıllık Konyamızın iki eski evini restore ediyor. Burada yürütülen çalışmaları ve restorasyonda gelinen noktayı yerinde inceledik. Tarihimize sahip çıkmamız ve bu tür yapılarımızın geleceğe aktarılması son derece önemli. Bizler de bu tür projelerimiz sayesinde Konyamızın ve Karatayımızın kadim geçmişini yüzyıllar ötesine aktarıyoruz” ifadelerini kullandı.

AKDENİZ BELEDİYE BAŞKANI HOŞYAR SARIYILDIZ,
Sıradaki Haber Başkan Sarıyıldız: “Kadınlara yönelik pozitif ayrımcılıkla hareket ediyoruz”