Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Japonya’daki İzu Yarımadasına ‘İzmir’ dokunuşu

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ (İEÜ) ENDÜSTRİYEL TASARIM BÖLÜMÜNÜN ÖĞRENCİLERİ, SHİZUOKA KÜLTÜR VE SANAT ÜNİVERSİTESİNİN DAVETLİSİ OLARAK JAPONYA’YA GİDEREK, ÜLKEDEKİ İZU YARIMADASININ ‘GASTRONOMİ MERKEZİ’ OLMASI HEDEFİYLE İŞ MODELLERİ HAZIRLADI.

Bu haberin fotoğrafı yok

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümünün öğrencileri, Shizuoka Kültür ve Sanat Üniversitesinin davetlisi olarak Japonya’ya giderek, ülkedeki İzu Yarımadasının ‘gastronomi merkezi’ olması hedefiyle iş modelleri hazırladı.

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Endüstriyel Tasarım Bölümünün 8 öğrencisi, İzu Yarımadası için Japonya’ya gitti. Shizuoka Kültür ve Sanat Üniversitesinin davetlisi olarak ülkeye giden öğrenciler, Japon öğrencilerle birlikte çalışarak; İzu’ya gelen turist sayısının artması, bölgenin gastronomi alanında marka olması adına fikirler geliştirdi. İEÜ’lü gençler, bölgenin valisi ve belediye başkanını da ziyaret ederek çalışmalarını anlattı. Japonya’ya giden ekipte yer alan İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Elif Kocabıyık, yapılan çalışmaya ilişkin detayları aktardı.

Japonya’daki Shizuoka Kültür ve Sanat Üniversitesinden Prof. Dr. Yasuko Takayama ile İEÜ Endüstriyel Tasarım Bölüm Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Can Özcan’ın kurduğu, 10 yıldır aralıksız devam eden bir iş birliğinin olduğuna dikkat çeken Kocabıyık, “İki üniversite arasında uzun yıllara dayanan birliktelik sayesinde şimdiye kadar çok sayıda Japon öğrenciyi kampüsümüzde konuk ettik. Onlara İzmir’i ve bölgemizi tanıttık. İzmir Ekonomi Üniversitesinin yerel yönetimler ve firmalarla olan iş birliklerinden ve teknolojik imkanlarından da yararlanarak birçok ortak proje gerçekleştirdik. Pandemi döneminde dahi bu birliktelik aksamadan sürdü. Son olarak da Japonya’dan gelen davet üzerine İzu Yarımadasını konu alan bir çalıştaya katılmak üzere 8 öğrencimiz ve Dr. Öğretim Üyesi Daniele Savasta ile birlikte bölgeye gittik” dedi.

Japonya’da 10 gün kaldıklarını dile getiren Dr. Kocabıyık, “Japonya’nın Shizuoka eyaletindeki İzu Yarımadasının en ucunda yer alan Minami İzu ve civarındaki yerleşimler için özel bir çalışma gerçekleştirdik. Amacımız; bu bölgede gastronomi turizminin gelişmesini sağlayacak iş modelleri sunmaktı. Öğrencilerimiz; ürün, servis ve sistem tasarımlarını içeren projeler geliştirdi. Çalıştayda 12’si Japonya’dan, 8’i de üniversitemizden olmak üzere toplam 20 öğrenci, 4 grup oluşturarak projeler hazırladı. Bu gruplara; Mitsubishi, Suzuki, Toshiba ve Toyota Auto Body firmalarından 4 tasarımcı da mentörluk yaptı. Çalıştayın başında, iş birliğinin bugünlere gelmesinde büyük emeği olan Bölüm Başkanımız Dr. Can Özcan’ın çevrim içi sunum yaptığı bir sempozyum da gerçekleşti. Öğrencilerimiz, Shizuoka Valisi Heita Kawakatsu ve Minami İzu Belediye Başkanı Katsuhito Okabe ile görüştü. Projelerini ve hedeflerini yetkili kişilere sunan öğrencilerimiz, farklı kültürleri ve kişileri de tanıyarak tecrübe edinme imkânı buldu” diye konuştu.

Dr. Kocabıyık, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İzu Yarımadası, Japonya’nın Honshu Adasında bulunuyor. Yarımada, Pasifik Okyanusu kıyısındaki Shizuoka prefektörlüğü sınırları içerisinde yer alıyor. Derin girintili kıyılara ve dağlık bir yapıya sahip. Bölgenin tarihi özelliklerini, kültürel yapısını ve özellikle gastronomi açısından ön plana çıkabilecek yönlerini göz önünde bulundurarak çalışmalarımızı yaptık. Bölgeyi gastronomi merkezi yapacak iş fikirlerini büyük dikkat ve hassasiyetle oluşturduk. Öğrencilerimiz, fakültemizde ne kadar iyi eğitim aldıklarını ve sektörlerinde fark yaratacak birer birey olarak yetiştiklerini, ortaya koydukları fikirlerle kanıtladı. Öğrencilerimizi tebrik ediyorum.”

NİĞDE BELEDİYE BAŞKANI EMRAH ÖZDEMİR
Sıradaki Haber Niğde Belediyesi e-ruhsat ve e-çap uygulamalarını tanıttı