İran Sınır Muhafızları Tarafından Nehre Atılan Afgan Göçmenlerden 17’sinin Cesedi Bulundu

 İran Sınır Muhafızları Tarafından Nehre Atılan Afgan Göçmenlerden 17’sinin Cesedi Bulundu

Afgan yetkililer ve hayatta kalan kişiler, İran Sınır Muhafızları’nın Herat kentinden İran topraklarına girmeye çalışan 50 kişilik bir grubu yakalayıp İran, Afganistan ve Türkmenistan’dan geçen Hari Nehri’ne attığını iddia etti. Söz konusu kişiler, yapılan ön soruşturma neticesinde göçmenlerin İran’ın Zülfikar adlı bölgesinde silah zoruyla nehre atıldığını belirtti.

Afgan yetkilileri dün yaptıkları açıklamada, İran Sınır Muhafızları’nın, ülkeye girmelerini engellemek için bu ay nehre attığı göçmenlerden 12’sinin kurtarıldığını ölü sayısının ise 17’ye çıktığını duyurdu. Dün Herat’ta meydana gelen olaya ilişkin açıklamalarda bulunan Gülran İlçe Valisi Abdulgani Nuri “50 Afgan nehre atıldı. Şu ana kadar 17’sinin cesedi bulundu” ifadelerini kullandı. Nuri, Pazar günü yaptığı açıklamada, yetkililerin Hari Nehri’nden 5 kişiyi çıkarıp kurtardığını duyurmuştu.

İran söz konusu iddiaları reddetti ancak bu mesele ticari, ekonomik ve kültürel bağları olan iki komşu ülke arasında diplomatik bir krize yol açtı. Afganistan Dışişleri Bakanlığı tarafından Çarşamba günü yapılan açıklamada İran hükümetinin gerçekleri ortaya çıkarmak ve failleri tespit etmek için olayla ilgili ortak bir soruşturma yürütmeyi kabul ettiği bildirildi.

Haberi yayınlayan Reuters, dün İran Dışişleri Bakanlığı’nda çalışan yetkililerinden konuya ilişkin herhangi bir yorum almayı başaramadı. Pazar günkü olaydan bir gün sonra, İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Abbas Musevi “olayın” Afgan topraklarında olduğunu öne sürerek, “İslam Cumhuriyeti Sınır Muhafızları bununla ilgili herhangi bir olayın ülkemizin topraklarında meydana gelmediğini söyledi” dedi.

İran hükümeti, savaşın yerle bir ettiği Afganistan’da iş bulamadığı için yasal ve yasadışı yollardan yaklaşık 2,5 milyon Afgan göçmenin daha iyi bir yaşam bulma ümidiyle İran topraklarına geldiğini söylüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri, İran’daki yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının sınır dışı edilenler de dahil olmak üzere 150 binden fazla Afgan’ın ülkesine dönmesine sebep olduğunu belirtiyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın