DOLAR 15,9136 0.44%
EURO 16,8638 0.05%
ALTIN 942,510,23
BITCOIN 4786313,19%
Bursa
17°

AÇIK

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

İnegöl’de ‘Mavi Vatan’ söyleşine yoğun ilgi

İnegöl’de ‘Mavi Vatan’ söyleşine yoğun ilgi

ABONE OL
Ocak 9, 2022 16:01
İnegöl’de ‘Mavi Vatan’ söyleşine yoğun ilgi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İnegöl Belediyesi ile Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Kültür Derneği iş birliğinde düzenlenen “Denizlerimizdeki Misak-ı Milli Mavi Vatan” söyleşisine konuşmacı olarak katılan Müstafi Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, “Mavi Vatan milli bir meselesidir.

Siyasete bulaştırılmaması gerekir. Bu Türkiye’nin milli politikasıdır. Buna göre savunulmalıdır. Milli politikaya karşı çıkan da milli değildir zaten” dedi.

İnegöl Belediyesi, Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Kültür Derneği iş birliği ile Türkiye’de ilk olacak bir organizasyona imza attı. Özellikle son 5-6 yılda sıkça ifade edilen Mavi Vatan konusu, Mavi Vatan’ın geliştiricileri tarafından doğrudan ilçe halkına anlatıldı. Aynı zamanda akademisyen ve yazar olan, Mavi Vatan’ın geliştiricisi olarak tanınan, Türk Denizcilik ve Global Stratejiler Merkezinin Kurucusu Müstafi Emekli Tümamiral Cihat Yaycı, AK Parti MKYK Üyesi Metin Külünk ve Gazeteci-Yazar Ardan Zentürk’ün konuşmacı olarak katıldığı “Denizlerimizdeki Misak-ı Milli Mavi Vatan” söyleşisi düzenlendi.

Çaka Bey’den günümüze fotoğraf sergisi

Ülkemizin gelecek adına ciddi bir mücadele verdiği, dünyanın merkezi konumundaki Doğu Akdeniz’in doğru anlatılması ve anlaşılması, aynı zamanda denizlerdeki misakı millimiz olan Mavi Vatanın öneminin farkına varılması adına yapılan organizasyon, Beşinci Mevsim Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Söyleşi öncesi kültür merkezi fuaye alanında Türk Denizcilik tarihinin başlangıcı olarak kabul edilen 1081 Çaka Bey ile başlayıp günümüze kadar Türk Denizciliğini anlatan bir fotoğraf sergisi düzenlendi. Konuklar, söyleşi öncesi sergiyi ilgiyle inceledi.

AK Parti MKYK Üyesi Metin Külünk moderatörlüğünde başlayan söyleşiye hem İnegöl ve Bursa protokolü hem de ilçe halkı yoğun ilgi gösterdi. Adeta Mavi Vatan sevgisinin salonlara sığmadığı programda, açılışı Metin Külünk yaptı. Konuşmasına Barbaros’un bir sözüyle başlayan Külünk, “Barbaros der ki suyu yöneten toprağı yönetir. Bugün konuklarımızdan biri Müstafi Emekli Tümamiral Cihat Yaycı. Sayın Yaycı bu doğruyu içselleştirmiş, bu doğru üzerinden Türkiye’nin meselelerine nefes üfleyen tereddütsüz isimlerden biri. Bu akşam da sizlerle son 5-6 yıldır üzerinde çokça konuşulan bir konuyu konuşacağız. Mavi Vatan. Anadolu’yu biliyoruz. Peki Mavi Vatan nedir? Niçin ortaya çıktı. Mavi Vatan kavramının ortaya çıkma gerekçesi nedir? Gelecek yüzyılda varlığımız açısından ne ifade ediyor? Mavi Vatanda duyarsız kalmak bizi nereye savurur. Mavi Vatanda olmaz isek toprak parçamızda ayakta durmamız mümkün mü? Denizlerin altı neyi ifade ediyor? Denizlerin dibindeki madenleri biz bugüne kadar bu ülke hiç konuşmadık. Karadeniz’de, Ege’de, Doğu Akdeniz’de olmazsak buradaki denizin dipleri kimi ilgilendiriyor? Kim orada egemenlik iddiasında bulunacak. Bütün bunların ortak noktası Mavi Vatan” dedi.

    En az 10 karakter gerekli