İMF: “Şuan ki Ekonomik Durgunluk 2009 Krizinden Daha Kötü”

 İMF: “Şuan ki Ekonomik Durgunluk 2009 Krizinden Daha Kötü”

Uluslararası Para Fonu (IMF) Genel Müdürü Christina Georgieva dün, küresel ekonomik krizin Koronavirüs salgınının patlak vermesi nedeniyle neredeyse durduğunu söyledi. Crystalina Georgieva mevcut ekonomik durgunluğun 2009 krizinden daha kötü olduğunu söyledi.

Georgieva “Uluslararası Para Fonu tarihinde hiçbir zaman dünya ekonomisinin durduğunu görmedi. Ekonomik bir durgunluk içerisindeyiz, küresel ekonomik krizden çok daha kötü ”dedi.

Bu bağlamda Giorgiova, Uluslararası Para Fonu’nun toplam rezervlerini 1 trilyon doları kullanmaya hazır olduğunu belirtti. Mart ayı sonunda, Amerikan yatırım bankası JPMorgan, küresel ekonominin derinliği daha önce görülmemiş bir durgunluk durumunda olduğunu açıkladı.

Ancak analistler, küresel GSYİH’ya yönelik şokun ciddi olacağını, ancak uzun sürmeyeceğini söyledi. Bunun koşulu, yaygın koronavirüs hastalığı ile mevcut durumu mümkün olan en kısa sürede çözmek.

COVID-19, Aralık ayı sonunda Çin’in Vuhan şehrinde başladı. Bugüne kadar, virüs dünyadaki çoğu ülkeye yayıldı ve 1 milyondan fazla insanı enfekte etti. Ülkelerin tamamen tecrit edilmesi, uluslararası uçuşların iptali ve dünyadaki sınırların kapanması nedeniyle petrol talebini düşürdü.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın