Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

İklim değişikliği Akdeniz Üniversitesi’nde tartışılacak

AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ EV SAHİPLİĞİNDE, “İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ, ÇEVRE KRİZİ VE GÖÇ” KONULU ULUSLARARASI BİLİM FORUMU GERÇEKLEŞTİRİLECEK.

Bu haberin fotoğrafı yok

Akdeniz Üniversitesi ev sahipliğinde, “İklim Değişikliği, Çevre Krizi ve Göç” konulu Uluslararası Bilim Forumu gerçekleştirilecek.

Yurtiçinden ve yurtdışından uzmanların üç gün boyunca iklim değişikliği ve sonuçlarını tartışacağı programın tanıtımı İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonu’nda yapıldı. Alanında Türkiye’de düzenlenen ilk uluslararası zirve olacak etkinlik, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Kepez Belediyesi, Almanya merkezli Türkiye Araştırmaları Merkezi, Antalya Tarım Konseyi, Çevre ve İklim Değişikliği Öğrenci Topluluğu’nun da destekleriyle gerçekleşecek.

Toplantıda konuşan Akdeniz Üniversitesi Sosyal Politika ve Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASPAG) Müdürü Prof. Dr. Erol Esen, İklim Değişikliği, Çevre Krizi ve Göç konulu Antalya Uluslararası Bilim Forumunun (ANISF 2023) 29 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihleri arasında İletişim Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirileceği bilgisini paylaşarak, “ANISF-2023 prestijli bir uluslararası ve disiplinler arası etkinliktir. Temel amacı, yerel ve küresel sorunlara yenilikçi, sürdürülebilir ve adil çözümler önermek üzere çeşitli ülke ve sektörlerden uzmanları bir araya getiren işbirlikçi bir platform oluşturmaktır. Ayrıca, ANISF-2023 bilgi üretimini ve yayılmasını teşvik etmeyi amaçlamaktadır. Forumun ana temaları İklim Değişikliği, Çevresel Kriz ve Göç etrafında olacaktır. Forum, araştırmacılara, uzmanlara ve uygulayıcılara, uluslararası ve disiplinler arası bir çerçevede güncel konular ve potansiyel çözümler üzerine tartışmalar yürütmek için eşsiz bir fırsat sunuyor” diye konuştu.

“Türkiye’de bir ilke imza atmayı hedefliyor”

ANISF-2023’ün amacının, son yıllarda tüm dünya kamuoyunu meşgul eden iklim değişikliği, çevresel değişimler ve göç süreçlerini uluslararası ve disiplinler arası bir ortamda tartışmak olduğunu belirten Esen, “ANISF-2023’te başta; İklim değişikliğinin olabilecek sonuçları, iklim Değişikliği ve Çevresel Felaketler, Biyoçeşitlilik ve Ekosistemlere Etkisi, Ekonomik Etkileri, Sosyal Adalet, Savunmasız Topluluklar, İklim Değişikliğine Dirençli Sosyal Yapı ve Sistemler, İklime Dirençli Kentler, İklim, Adalet, Etik ve Hak Temelli Yaklaşımlar, Güvenlik ve Çatışma gibi iklim değişikliği ile ilgili farklı konularda bilimsel çalışmalar yer almaktadır. Araştırmacıların yanı sıra uygulamadan gelen uzmanlar, program konusuyla ilgili sivil toplum ve uluslararası kuruluş temsilcileri ve karar vericileri de buluşturmayı hedefleyen ANISF – 2023, üç gün sürecek. İyi uygulama örneklerinin tanıtıldığı ve özellikle yeni şartlara uygun ve uyumlu üretim yöntemlerinin ele alınacağı program, bu alanda Türkiye’de bir ilke imza atmayı hedefliyor” ifadelerini kullandı.

“Önemli çıktılar alınacak”

Toplantıya katılan Antalya Büyükşehir Belediyesi Çevre Kurulu Başkanı Çevre Yüksek Mühendisi Lokman Atasoy “Antalya Uluslararası Bilim Forumu, her yıl değişen konularla gelecekte bilim, uygulama, kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşlarını uluslararası ve disiplinler arası bir platformda düzenli olarak buluşturmayı hedeflemektedir. ANISF-2023 kapsamında öngörülen üç günlük oturumlarda Antalya’da çağrılı ve davetli olmak üzere 55 bildiri sunulacak ve birbirinden değerli uzman konuşmacılar ağırlanacaktır. Antalya’mızın ilk defa böyle bir konuda bilimsel bir foruma ev sahipliği yapmasını çok değerli buluyorum. Program sonunda çevre sorunları ve çözümleri konusunda çok önemli çıktılar alacağımıza inanıyorum” dedi.

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Politika ve Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASPAG) yürütücülüğünde 29 Kasım – 1 Aralık 2023 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan ANISF – 2023, Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Araştırmaları Merkezi (Almanya-Essen), ana ortaklığında düzenlenmekte olduğu bildirildi.

ERZURUM'UN TORTUM İLÇESİNE BAĞLI AKSU
Sıradaki Haber Tortum’da heyelan: Erzurum-Artvin karayolu trafiğe kapandı