Arama
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Gümüşhane’de fırtına yüzlerce yıllık ağacı devirdi

GÜMÜŞHANE’NİN KÜRTÜN İLÇESİ SINIRLARINDA, DOĞANIN EŞSİZ GÜZELLİKLERİNDEN BİRİ OLARAK KABUL EDİLEN ÖRÜMCEK ORMANLARI TABİATI KORUMA ALANINDA, YÜZYILLARDIR AYAKTA DURAN ANIT AĞAÇ ŞİDDETLİ FIRTINANIN ETKİSİYLE DEVRİLDİ.

Bu haberin fotoğrafı yok

Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi sınırlarında, doğanın eşsiz güzelliklerinden biri olarak kabul edilen Örümcek Ormanları Tabiatı Koruma alanında, yüzyıllardır ayakta duran anıt ağaç şiddetli fırtınanın etkisiyle devrildi.

Gümüşhane’nin doğal güzellikleri arasında önemli bir yere sahip olan Kürtün ilçesi sınırlarındaki Örümcek Ormanları’nda yüzyıllardır ayakta duran anıt ağaç şiddetli rüzgarın etkisiyle fırtınaya direnemeyerek yıkıldı.

Türkiye’nin en önemli karışık ormanlarından birisi olmasının yanı sıra içerisindeki yüzlerce yıllık ağaçların göğe uzandığı canlı ağaç müzesi Örümcek Ormanları Tabiatı Koruma alanında Avrupa ve Kafkaslar’ın en boylu ve çaplı ladin ve göknarları yer alıyor.

Anıt ağaçlardan birisi olan yaklaşık 450 yıl yaşındaki Göknar ağacı bölgede etkili olan fırtınaya daha fazla dayanamayarak kırıldı. Son yıllarda kuruma emaresi gösteren ve dip tarafı çıra olarak kullanılmak üzere çok eski zamanlarda koparılan ağaç rüzgarın şiddetiyle yıkıldı.

Özellikle sonbahar aylarında ağaçların renk değişimi ve doğanın tüm tonlarının bir arada olduğu büyülü bir manzaraya dönüşen ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği alanda kimsenin olmaması olası faciayı da önledi.

Şiddetli rüzgarın Kürtün’ün yüksek zirvelerindeki yaylalarda bulunan evlerin çatılarını da uçurduğu öğrenilirken, ilgili kurumların devrilen anıt ağaçla ilgili işlem yapması ve ağacı yıkıldığı yerden kaldırmaları bekleniyor.

TRABZON'DA DÜN GECEDEN İTİBAREN ETKİLİ
Sıradaki Haber Trabzon’da şiddetli yağış su taşkınları ve toprak kaymalarına neden oldu