Fortinet’in Yeni Anketi

Siber güvenlik, emniyetin ve güvenilirliğin sağlanması için çok önemli. Ancak siber güvenliğin uygulanmasını engelleyen bazı engeller mevcut.
 Fortinet’in Yeni Anketi

Kapsamlı, entegre ve otomatik siber güvenlik çözümlerinde dünya lideri Fortinet, Forrester Consulting’in şirket için gerçekleştirdiği araştırmaya ait bulguları yayınladı. Araştırmaya göre firmalar, artan dijitalleşmeden ötürü siber tehditlere daha önce hiç olmadığı kadar açık. Ayrıca BT ve Operasyonel Teknoloji (OT) ekiplerinin beraber çalışmaması da, kurumsal faydalarını artırmak için BT/OT birleşiminden avantaj kazanmak isteyen firmaların siber güvenliği uygularken karşılaştıkları bir başka engel olarak dikkat çekiyor.

Üretim süreçlerine dair kurumsal bilgiler sunacak veriyi elde etme becerisini ve verimliliği geliştirmek için yeni fırsatlar yaratmak isteyen endüstriyel firmalar, üretim ortamlarını daha da dijitalleştiriyor. Anketi cevaplayanların yüzde 66’sı, fabrikalarının IP bağlantılı ağlar üzerinden çalıştığını ve kurumsal kararlar için gerçek zamanlı veri kullandığını belirtiyor. Ancak bu IP bağlantılı ağlar yeni siber güvenlik risklerini beraberinde getiriyor ve cevaplayanların yüzde 73’ü de saldırı zeminlerinin genişlediği konusunda hemfikir. Bu sırada cevaplayanların yalnızca yarısı fabrika makinelerinin siber güvenlik tehditlerine karşı hazırlıklı olduğunu söylerken, cevaplayanların yüzde 55’inin de önümüzdeki 12 ay içerisinde siber güvenlik teknolojilerini uygulamaya dair bir planı bulunmuyor ya da henüz uygulama planları yapıyor.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın