Fatih Erbakan: “Çiftçilerimize Yönelik Acil Bir Destek Paketi Açıklanmalıdır“

 Fatih Erbakan: “Çiftçilerimize Yönelik Acil Bir Destek Paketi Açıklanmalıdır“

Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Fatih Erbakan koronavirüs salgını sonrasında Türkiye’de zor günler geçiren çiftçilere acil destek paketiyle desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Konu ile alakalı bir açıklama yapan Erbakan: “Türkiye Koronavirüs salgını nedeniyle son derece zor bir süreçten geçiyor. Bu süreçte İnsanlar lüks tüketim ihtiyaçlarını erteleyebilirler. Yeni araba alma ihtiyacını erteleyebilir, tatile gitmeyi, yeni bir kıyafet veya telefon almayı erteleyebilirler. Ama hiç kimse beslenmesini erteleyemez. Beslenmek ve hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu temel gıda maddelerini almayı erteleyemez. Bu temel gıda maddeleri de tarımsal üretim ile elde edilir.”

Tarım Ertelenemez

“Tarımsal üretim yapan üreticilerin evine kapanma, tarlaya gitmeme şansı yoktur. Tarım ertelenemez.  “Efendim biz de üretim yerine şimdiye kadar yaptığımız gibi ithalatla sorunu çözeriz” diyemeyiz. Çünkü koronavirüs salgını nedeniyle tüm dünyada olağanüstü tedbirler var. Bu nedenle de tarım ürünlerinin, temel gıda maddelerinin ithalatında aksamalar yaşanması kuvvetli bir ihtimaldir. Örneğin Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan dün itibariyle tarım ürünü ihracatını durdurduklarını açıkladılar.

‘Özel Destek Paketi’ Açıklanmalıdır

Bu sebeple bu zor günlerde Devletimiz tarafından yerli tarım üretimi ciddi şekilde desteklenmeli ve teşvik edilmeli, Çiftçilerimize yönelik acil bir ‘özel destek paketi’ açıklanmalıdır.

• Çiftçimizin Tarım Kredi kooperatiflerine borçları ertelenmelidir.

• Bu borçların faizleri silinmelidir.

• Hali hazırda borcu olan çiftçimizin kredi limitleri yükseltilmeli, “faizsiz”,6 ay geri ödemesiz finans desteği sağlanmalıdır.

• Tarımsal üretimde kullanılan mazottan alınan vergi acilen sıfırlanmalıdır.

• Tarım ürünlerine en yüksek düzeyde taban fiyatları bugünden ilan edilmelidir.

• Devlet gerekirse çiftçinin üreteceği tüm ürünler için alım garantisi vermelidir.

• Şu anda gübre, ilaç, makine ekipman, sulama malzemeleri ile ilgili vadeli satışlar neredeyse tamamen bitti, tüm satışlar nakde döndü ve çiftçimiz bu ürünleri satın alamıyor. Tarımsal üretimin sekteye uğramaması için bu duruma acilen bir çözüm üretilmeli, içinde bulunduğumuz olağanüstü şartlara uygun mücbir sebep destek paketlerinin önü açılmalıdır.

• Bu kritik dönemde tarımsal üretimin devamlılığını sağlayabilmek için çiftçimizin icra ve hacizlerden kurtarılması gerekir. Çiftçimize yönelik, kamu kaynaklı her türlü haciz ve icra işlemleri net bir şekilde en az bir yıl ertelenmelidir.

BU NOKTADA DİĞER ÖNEMLİ BİR KONU DA, TARIMDA ÇALIŞAN MEVSİMLİK İŞÇİLERDİR

“Tarımsal üretim ve hasadın yapılabilmesi için, birçok üretim bölgemizde mevsimlik işçilere ihtiyaç var. Ülkemizde Mevsimlik işçiler genellikle güney doğudan geliyor. Fakat koronavirüs nedeniyle şehirler arası ulaşıma sınırlama getirildi. Bu insanlarımızı örneğin Urfa’dan İzmir’e nasıl getireceğiz ? Geçmişte yapıldığı gibi traktör römorkuna veya Kamyonlara doldurup tarlaya taşıyamazsın. İlgili Valiliklerden izin alarak otobüslerle taşındığını var sayalım, bu sefer de sağlık kontrolleri nasıl yapılacak ?

Mevsimlik işçiler, aile boyu, kundaktaki bebeğiyle, 80 yaşındaki dedesiyle yediden yetmişe ailesiyle çalışmaya giderler. Bugüne kadar derme çatma çadırlarda oldukça zor şartlarda, yerine göre 10-15 kişi birlikte kalıyorlardı. Şu anda virüs nedeniyle bu şartlarda kalabilmeleri mümkün değildir. Bu insanlarımızın barınma sorununu gidermek için hangi somut adımlar atıldı? veya atıldı mı?

Örneğin ülkemizin kiraz üretim merkezlerinden bir tanesi olan İzmir Kemalpaşa’da iki haftaya kadar Kiraz hasadı başlayacak. Üreticiler son derece tedirgin durumdalar. Sağlıklı bir şekilde ve zamanında hasat yapabilmek için en az dört bin, beş bin mevsimlik işçi gerekiyor. Bu insanlar nasıl taşınacak? Nerede konaklatılacak? İşçiler getirilemez ise, Kiraz dalında mı bırakılacak? Ürün dalında bırakılır çürümeye terk edilirse, üreticinin iflası nasıl önlenecek; halkımızın sağlıklı beslenebilmesi için son derece önemli olan meyve ihtiyacı nasıl karşılanacak ? Sadece kiraz değil, kayısı, erik, şeftali gibi meyvelerde de hasat yapılabilmesi için, mevsimlik işçi meselesinin acilen çözülmesi gerekiyor. Çünkü, bu meyvelerin hasadında adeta zamanla yarışılıyor. Meyve belli bir olgunluğa ulaştığında toplanmazsa, çürüyor.”

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap