DOLAR 18,8177 0.11%
EURO 20,4118 0.11%
ALTIN 1.158,13-0,23
BITCOIN 430666-3,40%
Bursa

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nda sıra istasyonlarda
  • Haberizma
  • Genel
  • Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nda sıra istasyonlarda

Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nda sıra istasyonlarda

ABONE OL
Kasım 1, 2021 10:45
Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nda sıra istasyonlarda
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir’de, toplu ulaşımın can damarlarından biri olacak Fahrettin Altay-Narlıdere Metrosu’nda tünel kazılarının tamamlanmasının ardından istasyon çalışmaları başladı. 7 istasyondan oluşacak yeni hatla, İzmir’in raylı sistem ağındaki istasyon sayısı 24’e, toplam hat uzunluğu da 28 kilometreye çıkacak. Narlıdere Kaymakamlık ile Balçova istasyonlarında, İzmirlilerin araçlarını park ederek aktarma yapmasını sağlayacak tam otomatik otoparklar da inşa edilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesinin raylı sistem yatırımları tüm hızıyla sürüyor. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in görevi devraldığında yüzde 12 seviyesinde olan Fahrettin Altay-Narlıdere Metro hattında inşaat çalışmalarının yüzde 82’si tamamlanırken, 14,5 kilometrelik ikinci ve son tünel de Fahrettin Altay’dan Narlıdere’ye ulaştı.

Tünel kazılarının tamamlanması sonrasında 7 istasyonda da çalışmalar hızlandı. Cumhuriyet’in Yüzüncü Yılı’nda hizmete alınması planlanan metro hattında, aktarma bölgelerinde tam otomatik kapalı otoparklar yapılacak. Balçova İstasyonu’nda 498 araçlık, Narlıdere Kaymakamlık İstasyonu’nda da 207 araçlık otopark inşa edilecek.

“Hedefimiz 2023”

İzmir Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistemler Dairesi Başkanı Mehmet Ergenekon, 2018 yaz aylarında temeli atılan metro hattında tüm tünel işlerinin bittiğini, istasyon yapımlarına devam edildiğini bildirdi. Ergenekon, “Şehitlik İstasyonu’nun kaba inşaatı 2 ay içinde tamamlanacak. Şu an 4 tane istasyonumuzda kazıları ve iksa sistemleri tamamlandı. Bunların inşaatlarına başlayacağız. 4 istasyonumuzun inşaatlarını önümüzdeki yılın ortalarına doğru tamamlamayı hedefliyoruz. Arkasından ince işlerimiz ve elektromekanik işlerimiz başlayacak. Hedefimiz Cumhuriyetin 100. yılında 2023’te metroyu vatandaşlarımızın kullanımına açmak” dedi.

“Tam otomatik otopark yapılacak”

Balçova ile Narlıdere Kaymakamlık istasyonlarında yapılacak otoparklar hakkında da bilgi veren Ergenekon, “Balçova ile Narlıdere Kaymakamlık istasyonlarında tünel açma makinesi ile çalışıyoruz. Buralarda büyük çaplı alanlarımız oluştu ve otopark olarak değerlendirmeyi düşündük. Tam otomatik otopark yaparak kapasiteyi artıracağız. Balçova’da 498 araçlık, Narlıdere Kaymakamlık’ta da 207 araçlık otopark yapacağız. Vatandaşlarımız araçlarıyla bu istasyonlara gelip aktarma yapabilecekler” dedi.

    En az 10 karakter gerekli