Fabrika Gibi Okul: “Dezenfektan Üretiyor”

 Fabrika Gibi Okul: “Dezenfektan Üretiyor”

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğüne bağlı okul ve kurumlarda el temasının olduğu bütün alanlarda, gerçekleştirilen hijyen işleminde, meslek liselerinde üretilen hipoklorit esaslı yüzey dezenfektanları kullanılıyor.

Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, zararlı virüsler karşısında en hızlı etkiyi gösteren hipoklorit dezenfektan üretme kapasitesine sahip okullardan biri. Okulun kimya teknolojisi alanı laboratuvarlarında ön çalışmaları yapılan temizlik malzemesi ürünleri Millî Eğitim Bakanlığı Üreten Okullar Projesi kapsamında öğrenci ve öğretmenler tarafından üretiliyor. Öğrenciler uygulamalı eğitim görme fırsatı yakalamanın yanında çalışmaları karşılığında da emeklerinin karşılığını kazanma imkânına da sahipler. Bu çalışmalarda,  yüzey temizleme sıvısı, cam temizleme sıvısı, sıvı bulaşık deterjanı, el temizleme sıvısı gibi temizlik ürünleri üretilmektedir.

Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ürettiği yüzey dezenfektanları İstanbul’daki okul ve kurumların enfeksiyonlardan arındırılmasında kullanılıyor. Söz konusu dezenfektanlar, bakteri, mantar, tüberküloz, virüs gibi pek çok zararlı organizmaya karşı etkili. Uygun ölçeklerde sağlık açısından hiçbir sakıncası bulunmayan hipoklorit dezenfektanlar, ev temizliği, süt endüstrisi ve yüzme havuzlarında da hijyen amaçlı kullanılıyor.

Bayrampaşa İnönü Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde üretilen ve okullara ulaştırılan yüzey dezenfektanların nasıl kullanılacağıyla ilgili işlem basamaklarını içeren detaylı bir bilgilendirme notu da bulunuyor.

İstanbul İl Millî Eğitim Müdürlüğü, solunum yolları enfeksiyonları ve küresel ölçekte dünyanın pek çok bölgesinde yayılan bulaşıcı virüslere karşı afişler, sosyal medya videoları ve alternatif basılı materyallerle etkin bir bilgilendirme çalışması yürütüyor.

Öğrenci, öğretmen ve diğer personellerin günün büyük bölümünü geçirdiği okul ve kurumlarda, enfeksiyona sebep olan virüslerin uzaklaştırılması amacıyla hipoklorit esaslı yüzey dezenfektanları ile kapsamlı bir hijyen işlemi uygulanıyor.

Elle temas edilen bütün alanlar, haftada en bir defa dezenfekte ediliyor. Okul ve kurumların hijyen solüsyonu ihtiyacını ise kimya teknolojileri alanında dezenfektan üretimi yapabilen Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri karşılıyor.

Buna göre, sıra, masa, tahta, dolap, askı, kapı, klozet, lavabo, kapı kolları ve tırabzanlar gibi sık kullanılan yüzeyler haftada en az bir kez okullara gönderilen solüsyonlar ile dezenfekte ediliyor. Zemin yüzeylerinde dezenfektan ölçüsü farklı kullanılıyor. Dezenfeksiyon sonrasında ve olabildiğince sıklıkla sınıflar, öğretmen odaları, idari odalar, tuvaletler, laboratuvar ve atölye gibi kapalı alanlar havalandırılarak eğitime hazır hâle getiriliyor.

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın