Engin Altay: “Merkez Bankasının Yedek Akçesi Belli ki Sıfırlanmış”

 Engin Altay: “Merkez Bankasının Yedek Akçesi Belli ki Sıfırlanmış”

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, küresel salgınla mücadelede özveriyle çalışan tüm sağlık çalışanlarına minnet duygularını ileterek, yürütmenin, döner sermaye uygulamasını sadece doktor ve hemşirelerle sınırlı tutmasını eksik bulduklarını ifade etti.

Acil tıp teknisyeninden paspas yapan temizlik görevlisine kadar herkesin döner sermayeden yararlanmasını isteyen Altay, hakkaniyet ve adaletin bunu gerektirdiğini belirtti.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Türkiye’nin, İspanya ve İtalya’ya salgın nedeniyle yardım yapabilmesini olumlu karşıladıklarını ancak hastanelerin tıbbi sarf malzemesi için feryat ettiği bir dönemde İspanya ve İtalya’ya yardım yapmanın doğru olmadığını savunarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’de bir aile hekimimiz maskeye erişemezken ‘İspanya ve İtalya’ya yardım yaptık’ hamasetini milletin aklıyla alay etmek olarak gördüğümüzü belirtmek isterim. Bu salgınla ilgili perakende çözümlerle sonuç alamayız. Bu mücadele, perakende tedbirlerle değil topyekun bütüncül bir planlamayla başarıya ulaşabilir. Gelişmelere göre vaziyet alma gibi bir tutum görmekteyiz. Ortada bizim de kabul ettiğimiz, inandığımız bir bilim kurulu var. Bu mücadelede siyasetin söz söyleme hakkı Bilim Kuruluna dayalı görüş ve öneriler doğrultusunda olursa mücadele başarıya ulaşır. Bilim Kuruluna güvenimiz tamdır. Sağlık Bakanı’na çağrım; alacağınız kararlar noktasında bir tıp adamı olarak sizin siyasetten önce gözünüzün ve kulağınızın Bilim Kurulunda olması gerekir.”

Hükümetin, sağlıklı bir şekilde sokağa çıkma uygulamasının yapılabilmesi için karantina kapsamında evlerinde kalacakların iaşesini karşılamaya yanaşmadığını, gönüllü karantina tavsiyesinde bulunduğunu belirten Altay, bu durum karşısında İtalya ve İspanya’ya yardım yapmanın ne kadar doğru olacağını sordu.

Altay, dün başlatılan yardım kampanyasının Türkiye’nin gündemine oturduğunu, milletçe yardımlaşmanın en güzelini yapmasını bildiklerini ancak önce devletin gücünü ve kudretini görmek istediklerini dile getirdi.

Devletin çare kapısı, alan değil, veren el olduğunun altını çizen Engin Altay, şöyle konuştu:

“İhtiyaç duyulursa Türk milleti varını, yoğunu ortaya koyar. Ama bizden çok daha fakir ülkeler daha bu yola başvurmamışken şimdiden devlet başkanı tarafından yardım kampanyası çağrısı yapılması bize devletin görünen kadar güçlü olmadığını göstermekte. Geldiğimiz noktada yardım talebinde bulunan bir devletle karşı karşıyayız. Merkez Bankasının yedek akçesi belli ki sıfırlanmış. Resmi rakamlar, devlet borçlarının son 3 yılda 500 milyar lira arttığını gösteriyor. Devlet çarçur edilmiş. Keşke Cumhurbaşkanı çıkıp ‘kimseyi mağdur etmeyeceğiz, kasamızda paramız var’ diyebilse. Elbette biz de taşın altına elimizi koyacağız.

Şüphesiz bu mücadeleyi milletin birliği, gücü ve iş birliğiyle atlatacağız. Biz bu işi CHP’li belediyelerimizle birlikte yapacağız. Yardım eden parasının nereye gittiğini, yardım alan paranın nereden geldiğini bilecek. Bu süreçte her kuruşun hesabını alan da bilecek, veren de bilecek. ”

Sosyal devletin, kaç berberin, kaç lokantanın kapandığını, bu yüzden kaç kişinin işsiz kaldığını bilmesi gerektiğini vurgulayan Altay, bu krizin iyi yönetilmemesi halinde Türkiye’nin, işsizler ülkesi olacağını savundu.

CHP Grup Başkanvekili Altay, “8 milyon işsiz yerine 35 milyon işsizin olduğu bir Türkiye, en az korona kadar vahim bir tablodur. Bizim uyarılarımızda bir siyasi değerlendirme, bir arka plan yoktur. Ama Sayın Cumhurbaşkanı’nın da bu süreci yönetirken bir arka planla hareket etmemesini rica ediyorum, istiyorsa yalvarayım. Salgının ekonomik etkilerinden vatandaşları borçlandırarak kurtulamayız.” ifadelerini kullandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın