Arama
Üyelik
Üye Girişi
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya

Dünyaca ünlü karikatüristten ‘barış’ çağrısı

KARİKATÜR SANATÇISI SEYİT SAATÇİ, ÇİN’DE DÜZENLENEN FREECARTOONWEB ULUSLARARASI KARİKATÜR YARIŞMASINDA DÜNYA BİRİNCİSİ OLAN KARİKATÜRÜ ÜZERİNDEN BARIŞ ÇAĞRISINDA BULUNDU (RIFAT YILMAZ/SİNOP-İHA)

KARİKATÜR SANATÇISI SEYİT SAATÇİ,

Dünyaca ünlü karikatür sanatçısı Seyit Saatçi, dünyadaki savaşlar ve katliamlara tepki göstererek ‘barış’ çağrısı yaptı.

Yurt içi ve yurt dışında 40’a yakın ülkedeki karikatür dergilerinde karikatürleri yayınlanan, hayatı boyunca çok sayıda ödüle layık görülen karikatür sanatçısı Sinoplu Seyit Saatçi, yaptığı açıklamada barış çağrısında bulundu. Saatçi, Çin’de düzenlenen Freecartoonweb Uluslararası Karikatür Yarışması’nda dünya birincisi olan karikatürü üzerinden barış çağrısında bulundu. Kanatlı iki elin tokalaşmasının canlandırıldığı karikatür üzerinden barış çağrısı yapan Saatçi, “İnsanları birleşip bir araya gelip birlikte güzel şeylere doğru uçmaya, hedef seçmeye, birleşerek barış içerisinde bir arada olup bu şekilde kanatlanmaya davet ediyorum. Karikatürde iki el bir araya geliyor. Biz karşımızda bir insanı gördüğümüzde elini sıkarız. Elini sıktığımızda birleşmişizdir. Kalben sevgimizi uçurmuşuzdur. Yüreklerimizde ikimiz de birbirimize baktığımızda, göz bebeklerimizin semalarında sevgilerimiz uçmuştur. Ben de diyorum ki bu sevgimizi gerçekten bir araya gelerek, birleşerek, el ele vererek bütün dünya halkları olarak barışa doğru yol almakta kullanalım. Savaşa hayır diyorum” dedi.

Karikatür çalışmaları hakkında da açıklamalarda bulunan Saatçi, karikatürlerinde yaşamın kendisinin olduğunu belirtti. Saatçi, “Ben de hayatın içerisinde yaşamını sürdüren bir kişi olarak, yaşamın içinde olumlu ve olumsuz bütün olaylara karşı çizgilerimle onların hatalarını, yanlışlarını veya doğrularını, iyi ve kötülerini çizgilerimle dillendirmeye çalışıyorum. Örneğin, çevresel katliamlara, ağaç kıyımlarına, çevre kirliliğine karşı ve savaşlara karşı dünyada yaşanan belirgin olan bütün olumsuzluklara karşı ne olması gerektiğini çizgilerimle mizahi yönde eleştirerek yansıtmaya çalışıyorum” diye konuştu.

“Bazı çizimlerim uluslararası platformda daha büyük başarılara imza attı”

Hiçbir çizimini birbirinden ayırmadığına fakat bazılarının daha çok ses getirdiğine dikkat çeken Saatçi, “Bazı çizimlerim uluslararası platformda daha büyük başarılara imza attı. Daha çok öne çıkan karikatürlerim oldu. Örneğin, Çin’de 1. Freecartonweb Karikatür Yarışması’nda binlerce karikatür arasında altın madalyaya layık görüldü. 1991 yılında Uluslararası Barış konulu bir yarışmada Fransa’da bir ödüle layık görüldüm. Dünya sanatçılarıyla beraber o ödüle layık görüldüm. Yunanistan’da 2018 yılında dünya 2.liği aldım. Karikatürümün bir tarafında yolda uçurum vardı. Uçurumda bir haç işareti vardı, yani ölümü temsil eden işaret, diğer tarafında da trafik geçiş levhası vardı. Onunla vurguladığım şey, bu taraftan doğru olarak geçersek ulaşacağımız yere gideriz ama hız yapar ve uçurumdan gittiğimizde de sonumuz kötü olur diye bir vurgu yapmıştım” şeklinde konuştu.

“Başarı elde etmek istiyorlarsa önce onu sevmeleri gerekiyor”

Karikatür çizmeye meraklı olan kişilere tavsiyelerde bulunan Saatçi, karikatür ve başka sanat dallarında başarılı olmak isteyenlere en başta işi sevmeleri gerektiğini söyledi. Saatçi, “Başarı elde etmek istiyorlarsa önce onu sevmeleri gerekiyor. İnsan, sevdiği şeyi çok iyi araştırır. Başarı için ne yapması gerektiğini düşünmesi lazım. İşin tahlilini yapması lazım. Karikatür, düşüncenin tahlil sonrası çizgiyle saptanması, karikatür bir mücadele biçimi, karikatür bir yaşam biçimi. Diğer sanat dalları da aynı şekilde. İnsan uğraştığı bir şeyi yaşam biçimi haline dönüştürürse, bence başarı peşinden gelecek demektir” ifadelerinde bulundu.

Dünyanın en başarılı karikatüristleri arasında yer alan Seyit Saatçi, çalışmalarına hâlâ devam ediyor. Güncel meseleleri yakından takip eden Saatçi, yeni başlayacak olan yarışmalara yönelik çalışmalarını sürdürüyor.