Dünya Sağlık Örgütü: “Afrika Aşı İçin Test Alanı Olamaz”

 Dünya Sağlık Örgütü: “Afrika Aşı İçin Test Alanı Olamaz”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklamada şu ana kadar 70 binden fazla ölüme sebep olan ‘Kovid-19’ salgınını yenmede maske kullanmanın tek başına yeterli olmayacağı konusunda uyarıda bulundu.

AFP’nin haberine göre, WHO Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus video üzerinden yaptığı basın açıklamasında, “Ülkeler yeterli su olmadığı için elleri yıkamanın veya aşırı kalabalık olduğu için sosyal mesafeyi korumanın zor olduğu toplumlarda maske kullanmayı düşünmelidir. Maskeler tek başına Kovid-19 salgınını durduramaz. Maskeler, diğer koruyucu önlemlerle birlikte kullanılmalıdır. Salgını önlemek için sihirli bir çözüm ve formül yok” ifadelerini kullandı.

Bununla birlikte Tedros tıbbi maskelerin herkes tarafından kullanılmasının, özellikle sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman konusunda yaşadığı sıkıntıyı artırabileceğini vurguladı.

Afrika aşı için test alanı olamaz

Tedros yaptığı açıklamada bazı araştırmacıların ‘Kovid-19’a karşı 12 ila 18 ay içerisinde sonuç vermesi beklenen olası aşı denemelerinde Afrika’nın bir test alanı olarak kullanılmasına ilişkin ‘ırkçı’ önerilerini kınadı.

Daha önce Etiyopya Dışişleri Bakanı olarak görev yapan WHO Genel Direktörü, “Afrika herhangi bir aşı için test alanı olamaz ve olmayacaktır” diyerek bu tip ırkçı söylemleri ‘sömürgeci zihniyetin kalıntıları’ olarak nitelendirdi ve “Bu tip açıklamaları 21. yüzyılda bilim adamlarından duymak utanç verici ve korkunç…Bu açıklamaları en güçlü şekilde kınıyoruz ve sizi temin ederim ki böyle bir şey olmayacak” ifadelerini kullandı.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yorum Yap