Dışişleri Bakanlığı’ndan Birleşik Arap Emirliklerine Sert Tepki

 Dışişleri Bakanlığı’ndan Birleşik Arap Emirliklerine Sert Tepki

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) yönetiminin Libya konusundaki açıklamalarına ilişkin, “Türkiye’ye karşı düşmanca tavır takınmaktan vazgeçme ve haddini bilme” çağrısında bulundu.

Aksoy, BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığının Libya konusunda Türkiye’yi hedef alan açıklaması hakkında Bakanlığa yöneltilen soruya yazılı cevap verdi.

“BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığının bugün yaptığı açıklama, darbecilere her türlü desteği veren bir ülkenin ikiyüzlü siyasetini gizleme teşebbüsüdür” değerlendirmesini yapan Sözcü Aksoy, Türkiye’nin Arap ülkelerinin siyasi birlik ve toprak bütünlüklerine her zaman saygı gösterdiğini söyledi.

Aksoy, bu anlayışla Libya’da da meşruiyetin yanında yer aldıklarını ve siyasi çözüm çabalarını desteklediklerini belirterek, Türkiye’nin bu “ilkeli tutumunu” sürdüreceğini dile getirdi.

“Kendi yıkıcı faaliyetlerini örtme saikinin ürünü”

“BAE yönetiminin, Türkiye hakkında çirkin ve asılsız ithamları, esasen bu ülkenin kendi yıkıcı faaliyetlerini örtme saikinin ürünüdür” ifadesini kullanan Hami Aksoy, bu ülkenin, Libya’daki “darbecilere” yıllardır silah, askeri malzeme ve paralı asker desteği sağladığını savundu.

Aksoy, BAE’nin sadece Libya’da değil Yemen, Suriye ve Afrika Boynuzu dahil tüm bölgede uluslararası barış, güvenlik ve istikrarı bozucu hareketlerde bulunduğunu ve uluslararası toplumun da bu durumun farkında olduğunu söyledi.

Hami Aksoy, şunları kaydetti:

“Bu bağlamda BAE’nin, El Şebab başta olmak üzere terör örgütlerine ve Yemen’de bölücü faaliyetlere verdiği destek de sır değildir. BAE yönetimini, ülkemize karşı düşmanca tavır takınmaktan vazgeçmeye ve haddini bilmeye davet ediyoruz. Bölgede istikrar ve güvenliğin sağlanmasının yolunun herhangi bir ayırım gözetmeden sivil halkı hedef alan gayrimeşru çetelerin değil, Libya Siyasi Anlaşmasının ve meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin desteklenmesinden geçtiğini tekrar vurguluyoruz.”

BAE’den açıklama

BAE Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanlığı’ndan dün yapılan açıklamada BAE’nin Libya krizini Berlin Konferansı’nın sonuçları doğrultusunda sona erdirmek için siyasi bir çözüme destek verdiği vurgulandı ve tüm partilere Birleşmiş Milletler nezaretinde siyasi sürece katılma çağrısında bulunuldu.

Siyasi çözümün Libya’da güvenlik ve istikrarı sağlamanın tek yolu olduğuna dikkat çekilen açıklamada, Halife Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu’nun operasyonlarından övgü ile söz edildi.

Açıklamada, “Türkiye’nin Libya’daki Arap örgütlerine müdahalesinin, BM Güvenlik Konseyi kararlarının açık bir şekilde ihlali” olduğu belirtilerek, bu adımın Berlin Konferansı sonuçlarının hayata geçmesine ve ateşkes çabalarının durmasına neden olduüu savunuldu.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın